اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

جیلبریک فریمور 6بتا و دانگرید بیس باند 6.15

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
new posts

• جیلبریک فریمور 6بتا و دانگرید بیس باند 6.15

A few days back, we reported that iPhone Dev team had successfully jailbroken iOS 6, but we didn't expect them to release jailbreak tools for beta version of iOS 6.

MuscleNerd of the iPhone Dev team has just tweeted that they plan to release a tethered jailbreak for iOS 6.

He just tweeted:

In the spirit of the "experimental ecosystem" JBers provide, we're releasing a DEVELOPER-only tethered JB for iOS6 (no Cydia, just SSH)

It seems to indicate that Dev team managed to jailbreak iOS 6 using older exploits that were used in previous jailbreaks, otherwise we don't think they would have released a tethered jailbreak for iOS 6 as it would give Apple an opportunity to fix it.

The tethered jailbreak for iOS 6 will give jailbreak developers a chance to test their jailbreak apps and tweaks on iOS 6.

MuscleNerd has also tweeted that he is aiming to release an updated version of Redsn0w that will allow iPhone 3GS users to downgrade the baseband from 06:15:00.

I'm aiming for Funday/Sunday for releasing the downgrade from 06.15, but that's very much subject to possible delay

ببخشید اینگلیسیم خوب نیست وحال وحوصله تمرکز روی کلمات رو ندارم.همینجوری یک خبری رو بگم و دوستان هیت تحریریه خبرو تکمیل کنند
    چندروز قبل خبری نقل شده بود مبنی بر جیلبریک موفقیت آمیز فریمور 6 .ماسکل نرد تویتی رو ارسال کرد که فریمور 6 بتا جیلبریک تیتر شده.البته این جیلبریک کسانیکه دولوپر هستند میتونند انجام دهند و اپل میتونی این حفره رو ببنده .این جیلبریک که برای دولوپرها هست برای تست برنامه ها وتوییک ها هست که روی فریمور 6 تست کنند.رد اسنو قراره آپدیت بشه و بیس باند 6.15 3جی اس رو دانگرید کنه.احتمالا یکشنبه بیاد.ببخشید من با این حال که انگلیسیم خوب نبود سعی کردم درست ترجمه کنم.کار خودم بود از مترجم گوگل استفاده نکردم

من يادمه گفته بود پايدار نيست و سيديا هم كار نميكنه ؟

نظر

نوشته دیگه
      سیدیایی وجود نداره
      فقط برای دسترسی به فایل های سیستمی

نظر

این قسمت رو جا انداخته بودم
        no Cydia, just SSH
        سیدیا نیست.این جیلبریک همانطور که گفتم برای دولوپرها هست وبدرد من و شما که مصرف کننده توییک های سیدیا هستیم کاربرد نداره

نظر

صبر کنید ..
        X