با macOS 10.12 بیشتر آشنا شویم

با macOS 10.12 بیشتر آشنا شویم

اپل نسخه ۱۰.۱۲ سیستم عامل مک را در کنفرانس جهانی برنامه نویسان (WWDC 16) که بزرگترین رویداد تکنولوژی سال ۲۰۱۶ برای اپل است معرفی کرد. همانطور که در چند سال گذشته شاهد آن بودیم, اپل چرخه بروز رسانی سیستم عامل مک به یک نسخه کاملا جدید را از دو تا سه سال یکبار با افزودن تعداد زیادی از قابلیت های جدید, به سالی یکبار با ارائه مقدار کمتری از قابلیت های جدید تغییر داده است. نسخه ۱۰.۱۲ نیز از این قاعده مستثنا نیست, اما این موضوع از جذابیت های قابلیت های جدید مک … کم نمی کند.  در ادامه بیشتر به بررسی این قابلیت ها می پردازیم.

پیش از هر چیز, اپل بعد از بیش از پانزده سال, نام سیستم عامل مک را از OS X, به mac OS تغییر داد. در کنار آن نسخه ۱۰.۱۲ سیستم عامل مک, Sierra نام دارد.

 

mac-2

  • Continuity

دیوایس های اپل همیشه به همگام بودن فوق العاده ای که با یکدیگر دارند معروف هستند, در مک سیرا, این همگام بودن نمود بیشتری پیدا خواهد کرد. در مک همیشه وقتی صرف وارد کردن پسورد ورودی مصرف می شود,  حال اگر کاربر, همزمان ساعت اپل به دست داشته باشند. مک بدون نیاز به پسورد باز خواهد شد, زیرا ساعت اپل, پیش از آن, از هویت شما مطمئن شده است.  در کنار آن, اگر در هر یک از دیوایس های اپل, متن, عکس یا حتی ویدیویی کپی شود, در دیوایس دیگری, همزمان می تواند past شود.

 

Screen-Shot-2016-06-13-at-9.49.12-PM

  • سیری

در نسخه مک سیری , سرانجام دستیار هوشمند و دوست داشتنی iOS به مک پا گذاشت و کاربران مک سیری می توانند با استفاده از سیری فعالیت های زیادی در سیستم عامل تنها با صحبت کردن با این دستیار هوشمند انجام دهند.  سیری در سال آپدیت جدیدش که بهمراه iOS 10 از راه می رسد بسیار هوشمند تر از گذشته شده است و امکانات و دسترسی های جدید زیادی به کاربران می دهد. علاوه بر آن اپل با انتشار SDK و API سیری, این امکان را به توسعه دهندگان می دهد که اپلیکیشن های جدید را همگام با سیری عرضه کنند و از قابلیت های این دستیار صوتی در اپلیکیشن هایشان بهره گیرند. در مک سیرا , حال سیری یک آیکون مخصوص به خود در داک و البته منو بار دارد که دسترسی سریع تر به آن را برای کاربران فراهم می کند.

 

Screen-Shot-2016-06-13-at-9.54.33-PM

 

  • iCloud drive

هر چند که انتظار داشتیم که آیکلاد درایو بیشتر رنگ و بوی دراپ باکس به خود گیرد و کمی کامل تر شود, اما بخش دیگری از آیکلاد درایو با بهبود همراه شده است. در مک سیری, اطلاعات درون فولدر های documents و دسکتاپ به صورت اتوماتیک در آیکلاد درایو آپلود می شود که از تمامی دیوایس ها در دسترس باشد.

 

Screen-Shot-2016-06-13-at-10.00.15-PM

 

 

  • بهینه سازی فضا

تاکنون اپلیکیشن های زیادی مانند Clean my mac منتشر شده اند که وظیفه بهینه سازی فضای مک را از فایل های بیهوده دارند, حال در مک سیرا, سیستم عامل این وظیفه را بر عهده دارد. در این قابلیت, فایل هایی که کمتر استفاده می شوند به فضای کلود منتقل می شوند و  فایل های تکراری حذف می شوند. البته ذخیره فایل ها در کلود به شیوه جالبی انجام می شود, به طور مثال در مورد عکس ها, نسخه اصلی عکس ها به فضای کلود فرستاده می شود و نسخه بهینه شده آن در حافظه مک باقی می ماند, و زمانی که کاربر تصمیم به باز کردن عکس بگیرد, نسخه اصلی دوباره به فضای هارد برمیگردد که توسط کاربر قابل استفاده باشد.

  • Picture-in-Picture و قابلیت تب بندی

در مک سیرا, امکان استفاده از قابلیت شناور کردن فایل های ویدیویی از سافاری یا آیتونز بر روی دسکتاپ یا هر اپلیکیشن دیگری به مانند این قابلیت در آیپد فراهم شده است.  سیستم تب بندی جدید نیز قابلیت دیگری از مک سیرا است که تب بندی صفحات مثل سافاری یا فایندر, حال بر روی  هر اپلیکیشنی که برای کار بر روی مک سیرا آپدیت شده باشد,  قابل انجام است.

امکانات جدید اپلیکیشن های photos و Music نیز در این نسخه ساپورت خواهد شد.

 

این خبر در حال تکمیل شدن است.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.