چه انتظاراتی از wwdc 2014 داریم؟

هرساله، در ماه خرداد اپل کنفرانس سالیانه خود را برای برنامه نویسان برگزار می کند. سال هاست که در این کنفرانس شاهد معرفی نسخه جدید سیستم عامل های اپل هستیم. سال گذشته طی این کنفرانس بود که iOS 7 معرفی شد و تغییرات عظیمی را وارد دنیای این سیستم عامل کرد.

WWDC 2014 قرار است در روز دوشنبه برگزار شود و اطلاعات زیادی درباره این کنفرانس لو نرفته است. اما در هر صورت گزارشگران همیشه هستند و با اخباری هرچند نادرست هیجان بیشتری را قبل از برگزاری کنفرانس های اپل ایجاد می کنند.

اما در روز دوشنبه باید انتظار چه چیز هایی را داشته باشیم؟

iOS 8

قطعا مهمان اصلی این کنفرانس iOS 8 خواهد بود، چرا که هر ساله در این کنفرانس شاهد معرفی نسخه جدید سیستم عامل iOS هستیم. طبق گزارشات کد داخلی این سیستم عامل نزد اپل Okemo بوده و تغییرات ظاهری زیادی را همراه نخواهد داشت، و در عوض شاهد اضافه شدن قابلیت های کلیدی که کاربران منتظر آن ها بوده اند، خواهیم بود. احتمالا نقشه های اپل در این نسخه بهبود چشمگیری خواهد داشت و قابلیت مسیریابی از طریق حمل و نقل عمومی به آن اضافه خواهد شد، قابلیتی که پیش از این تا iOS 5 توسط نقشه های گوگل در اختیار کاربران بود و نقشه های اپل چنین قابلیتی را از سیستم عامل حذف کرد. همچنین گفته شده که باید منتظر برنامه ای جدید با نام Healthbook با کاربرد در زمینه سلامت فرد باشیم. در ادامه شاهد شایعاتی بودیم که گفته شده اپل برروی قابلیت های بسیار زیادی کار کرده اما ممکن است همه آن ها تا زمان کنفرانس به پایان نرسند و اضافه شدن آن ها به نسخه بعدی چون ۸.۱ موکول شود. در نهایت گفته شده اپل در حال نهایی سازی اولین نسخه بتا جهت عرضه به برنامه نویسان پس از پایان کنفرانس روز دوشنبه می باشد.

Healthbook

احتمالا بزرگترین قابلیت iOS 8 برنامه جدید Healthbook خواهد بود. این برنامه فعالیت روزانه کاربر را لیست می کند و اطلاعات زیادی را در زمینه سلامت ارائه خواهد داد. گفته شده ظاهر برنامه چیزی شبیه به Passbook بوده و کاربران می توانند ترتیب مورد علاقه خود را در این برنامه پیاده کنند. این برنامه احتمالا شامل قسمت هایی چون کارت اورژانس، ضربان قلب، میزان خواب و … خواهد بود.

Maps

در iOS 8 قطعا باید شاهد رشد نقشه های اپل باشیم. همانطور که گفته شد احتمالا در این نسخه مسیریابی از طریق حمل و نقل عمومی اضافه خواهد شد. ظاهر برنامه مانند پارسال باقی خواهد ماند و تنها قابلیت های جدید به آن اضافه خواهد شد. در نسخه جدید احتمالا شاهد برنامه پرواز فرودگاه ها، ساعات حرکت قطار و زمان رسیدن اتوبوس نیز باشیم.

بیشتر قابلیت های احتمالی نقشه، پیش از این در iOS وجود داشته است، همانطور که گفته شد در iOS 6 با معرفی نقشه های اپل، این شرکت اعلام کرد که مسیریابی از طریق حمل و نقل عمومی را در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد. اما این طرح ظاهرا موفق نبوده و اپل خودش با خرید چند شرکت در زمینه مسیریابی احتمالا این قابلیت را به iOS برگرداند.

iTunes Radio

سال گذشته این سرویس در برنامه موزیک iOS اضافه و معرفی شد. اما ظاهرا اپل زیاد از استقبال کاربران راضی نبوده و طبق گفتگو های داخلی دلیل آن مشترک بودن در یک برنامه با موزیک بوده است. احتمالا در iOS 8 سرویس iTunes Radio به یک برنامه جداگانه تبدیل خواهد شد و به صورت پیش فرض برروی دستگاه کاربران نصب خواهد بود.

ظاهر این برنامه قطعا شبیه ظاهر کنونی در برنامه موزیک خواهد بود و آیکن مورد استفاده احتمالا تصویر بالا است. با یک برنامه جدا کاربران می توانند بسیار راحت تر تاریخچه آهنگ ها را مشاهده کنند و سریعتر به آهنگ مورد علاقه دست پیدا کنند.

Game Center

طبق گفته ها اپل می خواهد برنامه جدا Game Center را از iOS و OS X حذف کند. سرویس Game Center برای ثبت رکورد و بازی های آنلاین باقی خواهد ماند و تنها برنامه جداگانه از سیستم عامل حذف خواهد شد، چرا که کاربران همین الان هم می توانند به محتوای داخل این برنامه از طریق بازی مورد نظر دسترسی پیدا کنند و وجود آن زیاد مهم نبوده است. البته ممکن هم هست این نظریه رد شود و این برنامه در سیستم عامل باقی بماند.

Preview و TextEdit

در اخبار چند ماه گذشته گفته شده اپل قصد دارد دو برنامه محبوب مک را به سیستم عامل iOS اضافه کند. این دو برنامه مستقیم با iCloud در ارتباط هستند و اضافه شدن آن ها کمک زیادی به کاربران هم زمان مک و iOS خواهد کرد.

برنامه TextEdit یک ویرایشگر متن ساده بوده و احتمالا با برنامه مک در ارتباط خواهد بود و محتوای ذخیره شده برروی دیگر دستگاه ها را در سیستم عامل iOS ارائه می دهد.

برنامه Preview هم برای ذخیره عکس و همچنین ویرایش سریع بدون ابزار خاصی بوده و همچون TextEdit وجودش به کاربران کمک زیادی می کند.

iPad Multitasking

پیش از این شنیدیم که اپل قصد دارد اجرای دو برنامه به صورت همزمان را به آیپد اضافه کند تا شرکت های دیگر برگ برنده ای در این زمینه نداشته باشید. اما طبق گزارشات جدید این قابلیت هنوز به اتمام نرسیده و احتمالا در نسخه های بعدی معرفی خواهد شد. به جز اینکه شما می توانید دو برنامه به صورت همزمان اجرا کنید همچنین می توانید در ۲ برنامه به انتقال اطلاعات نیز بپردازید که در بعضی زمینه ها بسیار مفید خواهد بود.

iPad به عنوان نمایشگر مک

منابع خبری می گویند که اپل قصد دارد سیستمی را به آیپد اضافه کند تا این دستگاه بتواند به عنوان یک مانیتور دوم برای مک عمل کند و محتوا را به کاربران نشان دهد. برای مثال این سیستم می توان به برنامه AirDisplay که هم اکنون در اپ استور نیز موجود می باشد اشاره کرد.

iOS در خانه

گزارشات بسیاری می گویند اپل قصد دارد پلتفرمی جهت کنترل خانه های هوشمند به iOS اضافه کند. البته گزارشات جدید تری می گویند خود اپل سخت افزاری تولید نخواهد کرد و طرح جدید را راه اندازی می کند که به سازندگان این نوع دستگاه ها تاییدیه خواهد داد. مانند سیستم اسپیکر یا کابل های مورد تایید اپل که سال هاست در حال انجام است.

Shazam در Siri

مدت ها قبل شنیدیم که اپل دارد با Shazam همکاری می کند تا قابلیت جالب این برنامه را به خود سیستم عامل اضافه کند. Shazam سرویسی است که با گوش دادن به آهنگ در حال پخش، نام و مشخصات آن را به کاربر اعلام می کند.

بهترین زمینه برای استفاده این سرویس در قسمت Siri می باشد. پس احتمالا شاهد وجود این سرویس در iOS خواهیم بود.

Voice Memos

همزمان با عرضه iOS 7 بسیاری از کاربران از طراحی جدید این برنامه شاکی بودند چرا که می گفتند فعالیت در این برنامه بسیار سخت شده و مانند گذشته راحت و روان نیست. احتمالا اپل این برنامه در نسخه جدید بازطراحی کند و کار با آن را ساده تر طراحی کند.

Notification Center

پیش از این شنیده بودیم که اپل قصد دارد Notification Center را در نسخه جدید ساده تر از حالت فعلی کند و احتمالا قسمت Missed از این سیستم حذف خواهد شد و پیام ها به صورت هوشمندانه تری در همان دو قسمت دیگر مرتب خواهند شد.

Messages

احتمالا اپل قصد دارد قابلیت حذف خودکار پیام ها بعد از مدتی را به iOS اضافه کند. چنین قابلیتی به کاربر فضای بیشتری خواهد داد و سرعت اجرای این برنامه را بیشتر خواهد کرد. البته قطعا چنین قسمتی قابل تنظیم بوده و کاربر تصمیم گیری خواهد کرد.

OS X 10.10

همانطور که گفته شد در این کنفرانس قطعا باید شاهد معرفی نسخه جدید مک نیز باشیم. نام داخلی نسخه جدید Syrah بوده و مدت هاست که اپل کار برروی آن را شروع کرده است. ورژن نسخه طبق بازدید هایی که از برخی سایت ها به عمل آمده ۱۰.۱۰ بوده و ادامه دهنده مسیر OS X خواهد بود.

همچنین شب گذشته که بنر مربوط به این نسخه در سالن WWDC نصب شده است شایعات در مورد نام Yosemite برای این نسخه افزایش یافته. پیش از این اپل این نام را به عنوان پتنت ثبت کرده و در تصویر بنر مربوط به مک از کوهی در این پارک استفاده کرده است.

بازطراحی کامل

بعد از اینکه سال گذشته شاهد بازطراحی تمام قسمت های iOS بودیم، گفته شده که امسال نوبت مک است که طراحی جدیدی را به خود ببیند. احتمالا تغییرات گرافیکی را ببینیم و شاهد بازطراحی آیکن برنامه های سیستمی نیز باشیم. این طراحی جدید قطعا قابلیت های قدیمی را حذف نخواهد کرد و دوباره شاهد Mission Control و Finder خواهیم بود.

اپل پیش از این اعلام کرده که مک و iOS دو سیستم عامل جدا از هم هستند و هیچ وقت ادغام نخواهند شد. با استناد به این حرف هیچ وقت شاهد یکی شدن این دو سیستم عامل خواهیم بود.

قابلیت های جدید

به جز اینکه قرار است در نسخه جدید شاهد طراحی جدید باشیم، احتمالا باید منتظر قابلیت های بسیار جالب جدید نیز باشیم. اخبار خاصی در این زمنیه منتشر نشده است ولی قطعا اپل برنامه هایی در سر دارد. یکی از گزینه های کلیدی قابلیتی مانند Control Center در iOS 7 می باشد که در صورت وجود در مک نیز توجه کاربران را به خود جلب خواهد کرد.

اگر نقشه های اپل در iOS تغییری را ببینند حتما در نسخه جدید مک هم شاهد آن ها خواهیم بود و اگر Game Center نیز حذف شود تغییر مشابه در مک هم صورت خواهد داد. اپل برنامه دارد که برنامه پیش فرض Mail را در مک بهبود بخشد چرا که از نسخه Lion این برنامه دارای مشکلاتی بوده که اعتراض کاربران را به همراه داشته.

ابزار های برنامه نویسی

اگر نسخه های جدید مک و iOS عرضه شوند قطعا باید شاهد ابزار های برنامه نویسی جدید هم باشیم.

Xcode 6

گفته شده که Xcode 6 تغییرات زیادی را به همراه دارد و از بهبود های آن می توان به یک iOS Simulator حرفه ای تر و روان تر اشاره کرد. همچنین در این نسخه قابلیت های طراحی برای نسخه جدید مک قرار خواهد گرفت تا برنامه نویسان برنامه های خود را با این نسخه نیز سازگار کنند.

iCloud

احتمال دارد که اپل سرانجام اختیارات جدیدی را به برنامه نویسان در زمینه iCloud بدهد. مشخص نیست که این تغییرات چه قابلیت های جدیدی را برای برنامه نویسان به همراه خواهد داشت ولی حتما باید معرفی چنین سیستمی از سوی اپل باشیم.

سخت افزار های جدید؟

منابع می گویند که اپل قصد دارد سخت افزار های جدیدی را در WWDC معرفی کند. اما هیچ خبری مبنی به این که چه دستگاهی معرفی خواهد شد وجود ندارد.

مک

در زمینه مک، اپل دستگاه های در حال توسعه زیادی را دارد، در این لیست می توانید آن ها را ببینید:

– یک مک بوک ایر/پرو جدید کوچکتر با ترکپد جدید، بدون فن، طراحی باریک تر و صفحه نمایش رتینا ۱۲ اینچی
– سری جدید ارزان تر آیمک با صفحه نمایش های ارزان تر از قبل
– نسل جدید آیمک ها، احتمالا با صفحه نمایش رتینا
– مک مینی جدید با پردازشگر جدید
– Thunderbolt Display جدید، شاید با پنل ۴K یا Retina
– مک بوک پرو رتینا با پردازشگر قوی تر

البته احتمال کمی وجود دارد که اپل حتی یکی از دستگاه های بالا را در این کنفرانس معرفی کند، اما احتمالا تا پایان سال میلادی بیشتر آن ها معرفی خواهد شد.

iOS

در زمینه دستگاه های iOS احتمال بسیار کمی وجود دارد که در این کنفرانس شاهد دستگاه جدیدی باشیم. همچون مک در زمینه iOS هم اپل دستگاه های زیادی در حال توسعه دارد که می توانید لیست آن ها را ببینید:

– iWatch که ساعت هوشمند اپل خواهد بود و با برنامه Healthbook کار خواهد کرد
– آیپد بزرگتر با کیبوردی که همچون Surface مایکروسافت خواهد بود
– یک Apple TV جدید که طبق گزارش ها باید در پاییز یا زمستان امسال منتظر آن باشیم

پوشش زنده

همچون سال های پیش در انجمن تخصصی آیفون نیز شاهد پوشش زنده این کنفرانس خواهیم بود. زمان کنفرانس روز دوشنبه، ۱۲ خرداد ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران می باشد و اپل هم این کنفرانس را به صورت زنده در سایت خود پخش خواهد کرد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.