بررسی عملکرد باتری های مک بوک از Snow Leopard تا Mountain Lion

 1. مطمئنا تمام کسانی که مک خود را به نسخه ۱۰.۸ آپدیت کردند متوجه یک ایراد در این نسخه شدند ، کم شدن مدت زمان استفاده از باتری!
  بعد از تمام آزمایشاتی که انجام شد مشخص شد که این نسخه ۳۸ درصد باتری بیشتر مصرف می کند.
  اما این مشکل در ۱۰.۸.۱ کمرنگ تر و در ۱۰.۸.۲ به طور کامل برطرف شده است با وجود این تصمیم گرفتیم که یک بررسی کلی از نسخه های چند سال گذشته به عمل بیاوریم تا ببینیم که در کدام نسخه اپل شاهکار بیشتری به خرج داده است .

  با ما در این تست همراه باشید:

   

  مشخصات سیستم تست:

   

  سیستم تست یک مک بوک پرو ۱۵ اینچی ساخت ۲۰۱۱ است با CPU ۲ گیگاهرتز و رم ۸ گیگ و کارت گرافیک Radeon HD 6490M و ۲ درایو داخلی یکی از نوع ۶۴ گیگی SSD (OCZ Vertex 4 64GB و دیگری Seagate Momentus 750GB HDD گیگی ، این مک بوک قبل از انجام تست ۱۵۹ سیکل شارژ باتری را پشت سر گذاشته و مک بوک آن را به عنوان یک باتری کاملا سالم به ما نشان داده است نرم افزار coconutBattery utility نیز نشان داد که این باتری ۹۵ درصد ظرفیت اولیه خود را می تواند ذخیره کند پس می توان گفت که با باتری سالمی رو به رو هستیم

  روش بررسی و تست:

  این بررسی از نسخه ۱۰.۶.۸ شروع می شود ابتدا مک بوک را به طور کامل شارژ کرده سپس تمامی برنامه ها و سرویس ها به جز wi-fi را می بندیم ، روشنایی صفحه را بر روی ۵۰ درصد تنظیم می کنیم و نور کیبورد را خاموش کرده ، اسکرین سیور را غیر فعال و مدت زمان خاموش شدن مانیتور را نیز به never تغییر می دهیم تا مانیتور خاموش نشود!
  سپس از یک برنامه Automator استفاده می کنیم که الگوریتم آن به شکل زیر است!

  ۱- برنامه TextEdit را باز کن ، سپس ۱۰ ثانیه صبر کن
  ۲-safari را باز کن و به یک سایت سنگین(macobserver) برو ، سپس ۲۰ ثانیه صبر کن
  ۳-به یک وب سایت سنگین دیگر ( CNN )برو ، سپس ۲۰ ثانیه صبر کن
  ۴-برنامه mail را باز کن و ۱۰ ثانیه صبر کن تا تمام ایمیل ها دانلود شوند
  ۵-تمام برنامه ها را ببند
  ۶-زمان را در یک فایل متنی ذخیره کن
  ۷-برو به ۱

  لازم به ذکر است که ورژن سافاری مورد استفاده مرتبط با همان نسخه از سیستم عامل می باشد یعنی اینکه از سافاری ۵.۰.۵ در Snow Leopard ، سافاری ۵.۱.۷ در Lion و سافاری ۶ در Mountain Lion استفاده شده است.
  فقط یک اسثنا وجود دارد ان هم استفاده از سافاری ۶ در نسخه ۱۰.۷.۴ بود زیرا که می خواستیم کشف کنیک که آیا استفاده از ورژن های مختلف Safari نیز در مدت زمان استغاده از باتری موثر است یا خیر!

  هر یک از تست ها حداقل دو بار بر روی هر یک از هارد درایو ها انجام شده است در صورتی که اختلاف آن ها کمتر از ۵ درصد بود از ان ها میانگین گرفته و نتیجه را ثبت می کردیم در غیر این صورت ازمایش را تکرار کرده تا بتوانیم نتیجه غیر عادی را پیدا کرده و علت ان رابفهمیم سپس زمان های قابل قبول را میانگین گرفته و ان را ثبت می کردیم! در ضمن به این علت که نرم افزارهای که توسط Automator ما باز می شوتد تقریبا هیچ استفاده ای از کارت گرافیم نمی کنند از ابزار gfxCardStatus استفاده کردیم تا GPU را وادار به کار کند.

  نتایج بررسی:

  همان طور که می بینید بعد از عرضه Lion این سیستم عامل با عمر باتری کمتری نسبت به نسخه قبلی خود یعنی SnowLeopard 10.6.8 مواجه بوده است.چه در حالت استفاده از هارد SSD و چه در حالت استفاده از HDD عمر باتری حدود ۴۰ دقیقه کاهش داشته است این کاهش زمان تا عرضه نسخه۱۰.۷.۳ وجود داشته است اما با عرضه این نسخه اپل توانسته مشکل را حل کرده و سطح باتری را به سطح قبلی یعنی هنگام استفاده از ۱۰.۶.۸ برساند.

  در نسخه ۱۰.۷.۴ نیز تغییر محسوسی به وجد نیامد پس می توان نتیجه گرفت که استفاده از نسخه های مختلف سافاری تاثیر چندانی بر عملکرد باتری نمی گذارد (لااقل نسخه ۶ تغییر خاصی نسبت به ۵.۱.۷ نکرده است)

   

  همان طور که در ۲ عکس بالا مشاهده می کنید ، اپگرید کردن دستگاه به نسخه ۱۰.۸ به طور قابل ملاحظه ای باعث کاهش زمان استفاده از باتری شده است. با این کار ۱:۴۵ دقیقه از کارکرد باتری کم می شود که یعنی حدو ۳۰ درصد مصرف بیشتر باتری. اپدیت ۱۰.۸.۱ تا حدودی توانست این مشکل را حل کند و ۳۰ دقیقه بهبود کارکرد را نشان می دهد اما به طور کلی این مشکل در نسخه ۱۰.۸.۲ برطرف شده است (البته توجه داشته باشید که این نسخه هنوز برای عموم برای دانلود قرار نگرفته است!)

  SSD vs HDD:

  اگر در تصاویر بالا دقت کرده باشید روند صعودی و نزولی عمر باتری ها در نسخه های مختلف مک بین هارد های SSD و HDD یکسان است اما در همه نتایج زمان استفاده از مک هنگام استفاده از هارد های HDD بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بیشتر است

  هارد HDD که استفاده شد در هنگام استفاده ۱.۴ وات مصرف می کند در صورتی که این عدد برای هارد SSD مورذ استفاده ۲.۵ است در حالت ایده آل نیز هارد SSD مصرف برق کمتری دارد پس اگر به صرف زمان استفاده از باتری بخواهیم یک هارد انتخاب کنیم هارد های HDD اولویت اول خواهند بود اما اگر سرعت و عملکرد اجرایی SSD ها را در نظر بگیریم استفاده از SSD ها نیز بسیار قابل قبول می باشد.

  نتیجه گیری:

  واضح است که اپل در عرضه دو نسخه اخیر خود دچار اشتباهات کد نویسی ای شده که باعث افزایش مصرف باتری می شود اما خبر خوب برای مشتریان اپل این است که این شرکت به طور مرتب در پی تصحیح اشتباهات است و همیشه توانسته است مشکل را در آپدیت های اول برطرف کند
  اما نباید این نکته را فراموش کرد که نسخه ۱۰.۸.۲ هنوز برای عموم مردم عرضه نشده است و همچنان کاربران مک با این مشکل دست وپنجه نرم می کنند اما به نظر می رسد که با عرضه آپدیت جدید اپل بتواند لبخند رضایت را بر لبان مشتریان با وفای خود به ارمغان بیاورد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.