بررسی تخصصی Mac os X Mountain Lion

اپل در سالهای اخیر٬ بویژه بعد از ارائه آیپد در سال ۲۰۱۰ با تفکری خاص به بروز رسانی سیستم عامل هایش نگاه می کند که در میان این بروز رسانی ها بی شک هدف خاصی نهفته است. در سال ۲۰۱۱ اپل با ارائه Mac os X lion به عنوان یک سیستم عامل رومیزی٬ iCloud به عنوان یک سرویس ابری و ios 5 به عنوان یک سیستم عامل دستگاه های پرتابل مانند اسمارت فون ها و تبلت ها٬ اکوسیستم جدیدی را پایه گذاری کرد که هرچه بیشتر از گذشته سیستم عامل رومیزی را به سیستم عامل تبلت ها و اسمارت فون ها نزدیک کند و در این بین نیز iCloud نقش یک پل ارتباطی را باز می کرد. برخلاف مایکروسافت که بطور ناگهانی تمامی پلتفرم های خود را یکی کرد٬ اپل ترجیح داده است که این یکپارچه سازی سیستم عامل هایش را قدم به قدم و با سعی و خطا انجام دهد . هفت ماه بعد از نسخه شیر اپل با نسخه جدیدی به نام شیر کوهی بازگشت٬ نسخه ای که بدون شک قدم بعدی اپل در راستای یکپارچه سازی هرچه بیشتر دیوایس های خود است. در شیر کوهی می توان گفت که بیشتر از همیشه مک به ios نزدیک شده است و بسیاری از قابلیت های ios دیگر جزوی از قابلیت مک نیز به حساب می آید. یکی دیگر از موضوعات اصلی مورد تمرکز اپل در شیر کوهی٬ iCloud است. Icloud به عنوان یک سرویس تازه کار نیازمند گذر زمان برای پیدا کردن مسیر اصلی خود بود بنابراین نسخه شیر مک که همزمان با iCloud منتشر شده بود هیچگاه نمی توانست از تمامی قابلیت های iCloud به خوبی استفاده کند اما هم اکنون یک سال از عمر iCloud می گذرد و می توان گفت این سرویس ابری مسیر خود را شناخته است و مک شیر کوهی به عنوان اولین سیستم عاملی که بعد از iCloud ( نه همزمان مثل مک شیر ) منتشر شده است بخوبی می تواند خواسته های خود را با قابلیت های iCloud یکی سازد و این دقیقا همان چیزی است که در شیر کوهی شاهد آن هستیم. در شیر کوهی همه چیز بهتر و دقیق تر با iCloud کار خواهد کرد. در ادامه مطلب بیشتر از آن خواهیم شنید. 
هسته سیستم عامل مک نیز که به عنوان یک هسته امنیتی و امن شناخته می شود بعد از بازنویسی ای که قبل از نسخه پلنگ برفی در سال ۲۰۰۹ انجام شد تغییر بزرگی نکرده است. این نسخه نیز مانند نسخه شیر دیگر بر روی دیسک های سخت عرضه نخواهد شد و تنها در فروشگاه نرم افزاری اپل در دسترس خواهد بود. 
شیر کوهی با قیمت ۱۹.۹۹ دلار در روز ۲۵ جولای ۲۰۱۲ عرضه شد و می توان گفت که شیر کوهی ارزان ترین نسخه مک از سال ۲۰۰۱ تاکنون است. یازده سال پیش نسل دهم مک با نسخه چیتا متولد شد و از آن روز تاکنون شیرکوهی در قبال کمترین هزینه بیشترین امکانات را به کاربران ارائه می کند. 
در مقاله پیش روی سعی شده است که با دیدی تخصصی تر به آخرین نسل گربه سانان اپل یعنی شیر کوهی٬ این سیستم عامل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم . 
 • iCloud به پیش می تازد

اجازه بدهید نخست به سراغ iCloud برویم. در سال ۲۰۱۱ استیو جابز فقید iCloud را به عنوان یک سیستم ابری معرفی کرد٬ سیستمی که یک فضای رایگان و یک سیستم اشتراک گذاری بین دیوایس های مختلف اپل را بصورت رایگان ارائه می کرد. این به وضوح یک حرکت استراتژیک از طرف اپل بود و کاربران دو پلتفرم مک و ios می توانستند تا اندازه ای از مزیت های iCloud استفاده کنند. در این میان Mac os X Lion که همزمان با iCloud منتشر شده بود در عمل محدودیت های زیادی در استفاده از آن داشت زیرا Os x Lion و iCloud هر دو با هم در حال شکل گیری و رشد بودند. اما شیر کوهی و ios 6 که در پاییز منتشر می شود هماهنگی بسیار بهتری با iCloud خواهند داشت زیرا یک سال از تولد این سیستم ابری و شناخت مسیر آن می گذرد. برای آغاز کار با وارد کردن اکانت icloud دسترسی مستقیم به ایمیل ها٬ شماره تلفن٬ اطلاعات تقویم٬ یادداشت ها و اطلاعات اپلیکشین یادآوری ها در شیر کوهی برای کاربران امکان پذیر می شود. اما این امکانات هنوز تمامی فایل های مک قدیم شما را به شیر کوهی منتقل نخواهد کرد و برای اینکار به استفاده از سیستم Migration Assistant نیاز خواهید داشت. اما تصور کنید در آینده در جایی که بیشتر اپلیکیشن های کاربران مستقیم از Mac App store خریداری شود و هر اپلیکشین فضایی جدا برای خود در iCloud برای ذخیره اسناد یا هرچیز دیگری داشته باشد و در این جهان تنها اتصال به iCloud به مانند این خواهد بود که در خواست ریستور تمامی اطلاعات خود در سیستم جدید را داشته باشید٬ این قطعا همان مسیری است که اپل در حال پیمودن آن است حتی اگر تمامی این تصور ها هنوز برای کاربران شیر کوهی در دسترسی نباشد. 
در پاییز سال گذشته٬ پکیج iWork در ios که شامل pages, Numbers و Keynote است آپدیتی دریافت کرد که امکان ساپورت مستقیم از iCloud را در این پکیج فراهم می کرد٬ امکانی که به کاربران اجازه میداد اسناد خود را در اینترنت در سرور iCloud ذخیره کنند و بطور مستقیم در همه دیوایس های ios خود به آنها دسترسی داشته باشند٬ اما در مقابل نسخه مک iWork چنین قابلیتی را نداشت و دسترسی مستقیمی به iCloud برای آن ارائه نشده بود. اما بعد از انتشار شیر کوهی٬ در آپدیتی اپلیکیشن های iwork به همراه اپلیکیشن های Textedit و Preview از امکان ذخیره مستقیم اسناد و به اشتراک گذاری آنان در iCloud بهره مند شدند. البته اپلیکیشن هایی که توسط برنامه نویسان دیگر نیز تهیه می شود از امکان دسترسی به این قابلیت برخوردار خواهند بود و احتمالا بزودی باید شاهد ورود سیل عظیمی از این اپلیکیشن های اینچنینی در Mac App store باشیم .


iCloud یک پنجره اختصاصی در همه جای مک برای خود دارد
 
 

در شیر کوهی به جای باز شدن یک پنجره سنتی برای بازکردن یا ذخیره اسناد٬ پنجره ای با دو گزینه بازخواهد شد, On My Mac و iCloud . گزینه On My Mac همان پنجره سنتی ای هست که سال ۱۹۸۴ پیش روی ما باز میشد٬ در این پنجره امکان ذخیره سازی یا بازکردن فایل ها از هارد مک شما وجود دارد ولی در مقابل در بخش iCloud کاملا با پنجره متفاوتی روبرو هستیم. در پنجره iCloud امکان دسترسی مستقیم به فضای iCloud به کاربران داده می شود و می توانند اسناد خود را در آن ذخیره یا باز نمایند یا حتی فولدر بندی کنند یا براساس تاریخ آنان را بچینند. این امکان بی شباهت به قابلیتی نیست که مایکروسافت در آفیس ۲۰۱۳ و سرویس ابری Skydrive ارائه کرده است که احتمالا در سال آینده شاهد آن هستیم اما در مک در همه جای آن و در همه برنامه ای به آن دسترسی خواهید داشت خیلی بیشتر از آن چیزی که در آفیس ۲۰۱۳ به آن میرسیم . در صفحه iCloud در مک بسادگی می توان با دراگ کردن فایل ها٬ فایل های جدید به آن اضافه کرد حتی بصورت دراگ مستقیم از finder یا حتی می توان با یک دراگ ساده فایل ها را در هارد کپی کرد. شاید بتوان گفت که در شیر کوهی٬ بخش اسناد iCloud به مانند یک هارد جداگانه برای کاربران نمایش داده می شود و کاربران نیز می نوانند به عنوان یک پارتیشن خود به آن نگاه و با آن کار کنند . 
وقتی کاربران برای اولین بار یکی از برنامه های پکیج iWork بصورت مثال Pages را باز کنند٬ Pages با صفحه ای به استقبال آنان خواهد آمد که سابقه تمامی اسناد ساخته شده توسط آیفون٬ آیپد و آیپاد را نشان می دهد. بله دقیقا این همان فایل هایی هست که در طول سال گذشته بعد از عرضه iCloud توسط پکیج iWork در ios به iCloud فرستاده شده است . کاربران می توانند آنها را مستقیم از Pages مک باز کرده و ادیت نمایند و تنها در چند ثانیه این تغییرات در ورژن ios نیز انجام می شود. این چیزی کمتر از جادوی اپل نیست !


پنجره ذخیره فایل ها در شیر کوهی امکان ذخیره مستقیم فایل در Icloud را علاوه بر هارد می دهد
 
 

وقتی کاربران در یکی از برنامه های ساخت و ادیت اسناد مانند پکیج نرم افزاری iWork تصمیم به ذخیره فایلی می کنید٬ بصورت پیشفرض برنامه شما را دعوت به ذخیره فایل در سرور iCloud می کند٬ حتی در این صورت فولدر هایی که در بخش اسناد iCloud دارید نیز در هنگام ذخیره نمایش داده می شود و البته گزینه سنتی ذخیره فایل بر روی هارد نیز وجود دارد. البته با اطمینان می توانم بگویم که بسیاری از کاربران از این به بعد فایل خود را در iCloud ذخیره می کنند زیرا محیط بسیار امن تری نسبت به هارد در اختیار کاربران می گذارید و همچنین نمی توان از سادگی ذخیره سازی در iCloud هم گذشت. 
به نظر می رسد اپل اعتقاد دارد که کاربران همیشه برای پیدا کردن یا پس و پیش کردن فایل هایشان مشکل داشته اند و حالا با داشتن دو فضا برای ذخیره٬ مشکل کاربران بیشتر می شود و همواره بین هارد و فضای iCloud باید در حال جستجو باشند٬ به همین دلیل اپل سعی کرده با طبقه بندی نمایشی این مشکل را حل کند. بطور مثال وقتی کاربران با برنامه Pages به بخش iCloud مراجعه می کنند تنها و تنها فایل های این برنامه را مشاهده می کنند٬ بنابراین پیدا کردن فایل خاص برای یک برنامه بسیار راحت تر می شود اما این راه حل اپل یک مشکل دیگر بوجود می آورد٬ بعضی از فایل ها هستند که با چندین برنامه مختلف کار خواهند کرد و باید صبر کرد و دید روش اپل برای حل این مشکل به چه شکل خواهد بود. 
iCloud علاوه بر همه این امکانات یک مشکل بزرگ دیگر برای کاربران فعال این سرویس ابری دارد. این سرویس ابری تنها ۵ گیگابایت بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد که بخشی از آن معمولا برای ذخیره بکاپ های آیفون و آیپد کاربران پر می شود بنابراین برای همه گیر شدن استفاده از iCloud و تامین نیاز های کاربران حرفه ای اپل به نظر می آید باید فضای بیشتری را در اختیار کاربران بصورت رایگان قرار دهد. 
در مجموع می توان گفت iCloud در شیر کوهی امکانات بسیار خوبی در اختیار کاربران قرار داده است و بیشتر از همیشه فاصله میان دیوایس های اپل را کم کرده است و شاید وقت آن رسیده باشد که iCloud به یک دوست نزدیک کاربران در شیر کوهی تبدیل شود. 

 • نرم افزار های iOS به مک آمدند

نرم افزار یادداشت ios در مک با تمامی قابلیت های ios و حتی بیشتر
 
 

اپل در شیر کوهی به رویکرد خودش پیرامون همگام سازی ظاهر٬ احساس و حتی نام گذاری مک و ios ادامه داده است. اپلیکیشن های Adress book و iCal که از سال ۲۰۰۲ به این نام ها در مک وجود داشتند در این شیر کوهی به نام همتای خود در ios تغییر نام داده اند و دیگر به نام Contacts و Calender شناخته می شوند. همچنین در شیر کوهی تعداد انگشت شماری اپلیکشین وجود دارند که مستقیما مانند همتای خود در ios هستند واطلاعات داده شده به آنها بوسیله iCloud میان مک و ios به اشتراک گذاشته می شود. 


برنامه reminders با ظاهری دقیقا مانند همتای خود در ios در شیر کوهی وجود دارد
 
 

برنامه reminders با ظاهر و کارکردی مانند همتای خود در ios در شیر کوهی ارائه داده شده است . reminders اپلیکیشنی است جهت یادآوری کارهای روزانه کاربران که با استفاده از iCloud اطلاعاتش را در بین تمامی دیوایس ها به اشتراک می گذارد. کارکرد این برنامه بیشتر از یک برنامه ساده یادآوری هست٬ بطور مثال کاربران می توانند از این برنامه بخواهند که در هنگام ورود یا خروجی از یک مکان خاص به آنان چیزی را یادآور شود٬ البته بطور مشخص این قابلیت ها در مک کارایی چندانی ندارند اما در reminders ورژن مک کاربران می توانند تمامی فعالیت روزانه خود را دیده و تنظیم کنند و به همه دیوایس های خود بفرستند. برنامه دیگری که از ios به مک آمده برنامه یادداشت ها است٬ برنامه ای با پیش زمینه زرد رنگ معروف خود که از روز اول با کاربران آیفون همراه بوده است . البته نسخه مک امکانات بسیار بیشتری به کاربران دارد٬ امکان اضافه کردن عکس٬ عوض کردن فونت یا سایز٬اضافه کردن لینک یا حتی اضافه کردن یک فایل به یادداشت٬ این نرم افزار اطلاعات وارد شده را با iCloud با دیگر دیوایس ها به اشتراک می گذارد و البته کاربران می توانند از یادداشت های وارد شده در دیوایس ios نیز در مک ببیند و ویرایش کنند٬ نرم افزار یادداشت ها در مک می تواند جایگزین مناسبی برای نرم افزار Stickies باشد که در شیر کوهی حذف شده است . 


در شیر کوهی دیگر گیم سنتر بازی های مک را نیز ساپورت می کند٬ البته بازی های ios را نیز همچنان نشان می دهد
 
 

سرانجام اپل برای یکپارچه سازی هرچه بیشتر محصولات خود گیم سنتر را به مک آورد٬ این مرکز بازی به کاربران اجازه می دهد که رکورد ها و موفقیت های خود را در بازی با یکدیگر به اشتراک گذارند و علاوه بر آن همدیگر را برای بازی آنلاین دعوت کنند. این مرکز بازی بزرگ اپل که سریعا هم در بین برنامه نویسان هم کاربران طرفداران زیادی پیدا کرده است حالا دیگر بازی ها مک را نیز ساپورت می کنند و کاربران مک می توانند با یکدیگر یا کاربران دیوایس های ios بازی آنلاین انجام بدهند و رکورد های خود را ثبت کنند. 


 • سرویس iMassage

 


سرویس iMassage امکان فرستادن میزان نامحدودی مسیج را به دیگر کاربران مک و کاربران ios می دهد
 
 

در سال ۲۰۱۱ اپل سیستم ارتباطی iMassage را به عنوان جایگزینی برای پیام های متنی در ios معرفی کرد. برخلاف sms این سرویس امکان ارسال عکس و فیلم را همراه با پیام های متنی بصورت کاملا رایگان به کاربران ارائه می داد٬ در شیر کوهی ساپورت iMassage به مک نیز اضافه شد و در قالب یک App جداگانه به همین نام در دسترس کاربران قرار گرفته است٬ البته این اپلیکیشن iMassage در مک٬ یک جایگزین یا بهتر بگویم یک آپدیت بزرگ برای اپلیکیشن iChat بود و به همین دلیل اپلیکیشن iMassage علاوه بر ساپورت سرویس خود و امکان ارسال پیام های متنی و مالتی مدیا به دیگر کاربران مک و ios ٬ قابلیت های نرم افزار قدیمی iChat را نیز ساپورت می کند و از جمله این قابلیت ها می توان به ساپورت مسنجر یاهو٬ گوگل ٬ Jabber و AIM مایکروسافت اشاره کرد.


اپلیکیشن iMassage جایگزین نرم افزار iChat در مک شده است و دیگر قابلیت های iChat که ساپورت مسنجر های مختلف است دیگر جزوی از قابلیت های Imassage خواهد بود
 
 

به مانند دیوایس های ios ٬ ورژن مک iMassage با قابلیت چت گروهی منتشر شده است و هنگام دریافت٬ خواندن یا تایپ مسیج جدید دیگران را از این روند آگاه کنند. افزونه تماس ویدیویی که مستقیم به اپلیکیشن Facetime متصل است در اپلیکیشن iMassage قرار دارد و کاربران مک و ios می توانند با استفاده از این افزونه بصورت مستقیم در iMassage درخواست تماس تصویری Facetime به یکدیگر بدهند. قابلیت های جالبی در هماهنگی iMassage بین دیوایس های ios و مک به چشم می خورد. بطور مثال وقتی در آیفون یک پیام می رسد٬ می توان مستقیم از مک به آن جواب داد و در این صورت ادامه پیام ها در مک دنبال می شود و هیچ چیز دیگر در آیفون نمایش داده نمی شود و این روند تا آنجا ادامه می یابد که از مک دوباره به آیفون کوچ شود که در این صورت متن جدیدی به مک نمی رسد و متن ها دوباره به آیفون می رسد. این از آنجا می تواند خوب باشد که وقتی با مک در حال صحبت در iMassage هستید اصلا دوست نخواهید داشت که بعد از رسیدن هر پیام ,آیفون شما یکبار زنگ بخورد و برعکس بطور مثال وقتی با مک در حال تماشای فیلمی هستید و هم زمان با آیفون مشغول صحبت با iMassage , زیاد جالب نخواهد بود که بعد از دریافت هر پیام مک شما نیز به شما خبر دهد. در واقع با هر دیوایسی که صحبت می کنید٬ تنها دیوایس دریافتی پیام ها خواهد بود و این روند تا آنجا ادامه دارد که خود. دیوایس خود را عوض کنید. البته می توان گفت که این قابلیت خوب همیشه به این شکل نبوده است و در نسخه آزمایشی اپلیکیشن iMassage که در نسخه مک شیر تست شد بعد از رسیدن هر پیام تمامی دیوایس ها با هم اعلام می کردند که این یک ضعف بسیار بزرگ بود اما در چند روزی که شیر کوهی مورد تست قرار گرفت چنین مشکلی مشاهده نشد. در نهایت می توان گفت که سرویس iMassage هرچند که هنوز بدون باگ نخواهد بود و گاها با رفتار های عجیب این برنامه روبرو می شویم ( هنوز در تست های شیر کوهی به باگی بر نخورده ام ) اما این یک تجربه فوق العاده برای مک و کاربرانش خواهد بود و این سرویس در نهایت مثل هر سرویس دیگری برای رسیدن به یک وضعیت ایده آل به گذشت زمان نیاز خواهد داشت. 

 

 • Notification Center ظاهر می شود

notification center در سمت چپ صفحه در یک اسلاید باز شونده آخرین اتفاقات مک شما اطلاع رسانی می کند و هر خبر بصورت جداگانه در قالب یک بنر نیز در صفحه ظاهر می شود
 
 

بسیاری از زمان ها مک شما نیاز دارد توجه شما را به چیزی جلب کند٬ به چیز هایی مثل یک آپدیت نرم افزاری یا یک ایمیل تازه . برای سالها برنامه نویسان مک از روش های خود جهت جلب توجه کاربران استفاده می کردند یا از برنامه های جانبی مثل Growl استفاده می شد که هر رویدادی را توسط ایجاد بنر هایی در گوشه های صفحه به کاربران یادآوری یا اطلاع رسانی می کرد. 
در شیر کوهی٬ اپل بخش جدیدی را در مک خلق کرد که کاملا الهام گرفته از ios بود. Notification center با ظاهری مانند همتای خود در ios در سمت چپ دسکتاپ باز خواهد شد و در لیستی که براساس برنامه ها تقسیم بندی شده است آخرین رویداد ها را مشخص می شود٬ علاوه بر آن هر رویداد جدید در یک بنر جدا به مدت پنج ثانیه ظاهر می شود که البته با ورود به تنظیمات بخش Notification center می توان مشخص کرد که این بنر به نمایش در نیاید یا در صورت نمایش بعد از ۵ ثانیه محو شود یا تنها با تایید کاربر محو شود.
دسترسی به این بخش نیز بسیار ساده است٬ با کلیک بر روی آیکون کوچک Notification center در گوشه menu bar می توان آنرا بازکرد. آیکون Notification center دقیقا در جای Spotlight قرار گرفته است٬ البته برای باز کردن آن از روش های دیگر می توان استفاده کرد٬ بطور مثال می توان تنظیم کرد که با کشیدن دو انگشت از راست به چپ این بخش باز شود یا در بخش Hot corners در مک می توان مشخص کرد که با بردن موس به یکی از چهار گوشه صفحه لیست Notification center باز شود که البته من راه دوم را بیشتر می پسندم . 
در Notification center تمامی هشدار ها مربوط به اپلیکیشن ها نخواهد بود بدلیل آنکه شیر کوهی دارای افزونه یکپارچه سازی با توییتر و فیس بوک است٬ البته افزونه فیس بوک از پاییز امسال به مک خواهد آمد. بنابراین در لیست Notification center تمامی هشدار ها و خبر ها پیرامون این دو سرویس نیز منتشر می شود٬ هشدار هایی مانند داشتن یک پیام جدید یا درخواست دوستی و بسیاری از رویداد های مهم دیگر این دو شبکه اجتماعی . علاوه بر همه اینها فعلا در بخش بالایی Notification center ٬ امکان ارسال مستقیم توییت به توییتر وجود دارد که طبیعتا در پاییز امسال و اضافه شدن افزونه فیس بوک٬امکان ارسال مستقیم پست در فیس بوک نیز در بخش بالایی Notification center در دسترس خواهد بود .
در کار با Notification center به تنظیمات جالبی بر می خوریم٬ بنر ها و اسلاید سیستم اطلاع رسانی مک بسیار خوب هست وقتی که واقعا بخواهید بدانید در مک چه می گذرد اما زمانی که به هر دلیلی نمی خواهید بنر ها و هشدار های این سیستم مزاحمتان شود می توانید از بخشی استفاده کنید که با کشیدن دو انگشت رو به بالا در اسلاید Notification center قابل دید است . تیتر این بخش Show Alerts and Banners است و با off کردن آن تمامی هشدار مک غیر فعال می شود. بطور پیش فرض اگر بصورت دستی این گزینه را اگر دوباره فعال نکنید تا صبح روز بعد این گزینه غیر فعال خواهد بود و بعد از آن بصورت اتوماتیک دوباره فعال می شود. 
علاوه بر تمامی امکانات ٬ مک در مدیریت سیستم Notification center هوشمند عمل کرده است . در هنگام اتصال مک به یک نمایشگر های خارجی٬ Notification center بصورت اتوماتیک براساس نوع کار درخواستی شما فعال یا غیر فعال می شود٬ بطور مثال هنگامی که مک را به یک مونیتور خارجی متصل می کنید٬ Notification center به کار عادی خود ادامه داده و هشدار های مک را در این صفحه نمایش خارجی ظاهر می کند اما اگر مک را به یک HDTV یا یک پروژکتور متصل کنید٬ Notification center غیر فعال شده و مانع مزاحمت هشدار مک در HD TV یا تصاویر پروژکتور می شود.
در نهایت می توان گفت که یک مرکز اطلاع رسانی مناسب٬ از مهمترین بخش هایی است که یک سیستم عامل در دنیای امروز به آن نیاز دارد٬ هر یک از ما در انبوهی از شبکه های اجتماعی عضو هستیم و بخش زیادی از کارهایمان را با فرستادن ایمیل یا پیام های مختلف انجام می دهیم پس چه بهتر است که سیستم عامل هر رویداد و خبر جدید را به ما اطلاع دهد و می توان گفت که اپل در خلق سیستم اطلاع رسانی مک بسیار خوب و بدون مشکل عمل کرده است. 

 

 • چشم های Gatekeeper به روی اپلیکیشن های شما

بعد از معرفی و انتشار فروشگاه نرم افزاری مک در ۶ ژانویه ۲۰۱۱ ٬ بسیاری فکر می کردند آینده مک مانند ios خواهد بود که تنها کاربران مک می توانند نرم افزار های این فروشگاه را نصب کنند و اجازه نصب نرم افزار های خارج از Mac app store را نخواهند داشت. بعید است چنین چیزی اتفاق پیش آید اما در شیر کوهی اپل گزینه ای در اختیار کاربران قرار داده است که آنهایی نگران امنیت دیجیتالی خود هستند با فعال سازی این گزینه خود را از هرگونه بد افزار دور نگاه خواهند داشت. اپل همیشه سعی در تامین امنیت مک داشته است و همواره مک به عنوان یکی از سیستم عامل هایی با ضریب امنیتی بالا شناخته می شود . بنابراین اپل با معرفی Gatekeeper قدم دیگری در تامین امنیت مک برداشته است . قابلیت Gatekeeper که یکی از قابلیت های اصلی شیر کوهی است که می توان به طور خلاصه آن را یک دروازه جدید امنیتی در مک نامید بخشی که حداقل فعلا به عنوان یک انتخاب برای کاربران می تواند فعال یا غیر فعال شود . با Gatekeeper بطور ساده می توان گفت که اجازه نصب هرگونه نرم افزار خارج از Mac app store یا نرم افزاری که برنامه نویس آن شناسه برنامه نویسی مک را نداشته باشد ٬ به سیستم عامل نمی دهد . اپل به کاربران این امکان را داده است که انتخاب کنند که می خواهند فقط از اپلیکشین هایی که کاملا پیرامون مسائل امنیتی ایمن هستند را استفاده کنند یا امکان نصب هر اپلیکشین حتی آنهایی که توسط اپل تایید یا برنامه نویس آنها شناسه برنامه نویسی مک را نداشته باشند هم استفاده کنند . با فعال کردن Gatekeeper دیگر اپل و کاربران نگرانی ای هیچ تهدید امنیتی از جانب تروجان ها نخواهند داشت اما اگر Gatekeeper فعال نباشد امکان نفوذ به مک از راه بعضی برنامه هایی که مورد تایید نیست وجود دارد . هر شرکتی که به نوعی توسعه دهنده مک به حساب می آید موظف به گرفتن یک شناسه دیجیتالی برای برنامه نویسی تحت مک خواهد بود . این شرکت ها اگر نرم افزار مخربی برای مک تولید کنند ٬ اپل به راحتی می تواند شناسه دیجیتالی آنان را باطل کند و یا حتی تمامی نرم افزار های این شرکت را نیز باطل و غیر قابل کارکرد اعلام کند . 

Daniel Jalkut توسعه دهنده شرکت Red sweater software می گوید که Gatekeeper یک هشدار ساده برای آن دسته از برنامه نویسانی است که خارج از Mac app store فعالیت می کنند .

اما واقعیت این است که تمامی برنامه نویسان مک که دارای شناسه دیجیتالی نیستند و آنان نمی توانند از تمامی پتانسیل خود بدون داشتن شناسه دیجیتالی استفاده کنند . راه حلی که فعلا اپل ارائه کرده این است که در Gatekeeper فعلا سه انتخاب برای کاربران وجود دارد که طبیعتا هنوز در این انتخاب ها ٬ ساپورت آن دسته از برنامه نویسانی که شناسه دیجیتالی ندارند وجود دارد


سه گزینه Gatekeeper که بعد از فعال سازی قابل انتخاب می باشد
 
 

با تمامی این امکانات ٬ Gatekeeper تنها روی برنامه هایی نظارت دارد که از اینترنت دانلود می شوند و عملا فعلا Gatekeeper برنامه هایی که از usb drive یا از روی هارد شما نصب می شوند را چک نمی کند . البته این می تواند در آینده خیلی زود تغییر کند . برنامه نویس دیگری به نام Siegel که در زمینه ipad و مک فعال است می گوید اپل می تواند هر وقت که بخواهد شناسه دیجیتالی شما را به هر دلیلی باطل کند . در این صورت کاربران از محصولات شما دیگر استفاده نخواهند کرد . از سوی دیگر برنامه نویسان این را می دانند که اگر می خواهد برنامه ای تحت iCloud یا برای استفاده در notification system شیر کوهی بسازند ملزم به داشتن شناسه دیجیتالی اپل خواهند بود . 

البته برنامه نویسان امیدوارند که اپل امتیازات برنامه نویسان را کمی گسترده تر کند . Daniel Jalkut برنامه نویس مک در این زمینه می گوید دسترسی به سرویس هایی مثل iCloud در حال حاضر تنها در اپلیکشین هایی خلاصه می شوند که در Mac app store هستند . اگر این امکان به برنامه نویسانی که صرفا شناسه دیجیتالی دارند نیز داده شود بسیار خوب خواهد شد 

 


بصورت پیش فرض٬ شیر کوهی اجازه نصب نرم افزار هایی که برنامه نویس آنها شناسه برنامه نویسی مک را نداشته باشد٬ نمی دهد
 
 

برنامه نویسان در این سالها نشان داده اند که علاقه مند به پیوستن به اپل و داشتن شناسه دیجیتالی هستند . بسیاری از برنامه نویسان برای سالها دارای امضای دیجیتالی در برنامه هایشان بودند . حداقل از سال ۲۰۰۷ که امکان این کار به وجود آمد . برنامه نویس Siegel می گوید در آن زمان کاملا برای ما روشن بود که روزی امضا یا همان شناسه دیجیتالی جزوی از خواسته های کاربران از یک اپلیکشین برای مک خواهد بود . 
Pual Kafasis مدیرعامل شرکت نرم افزاری Rogue Amoeba نیز می گوید : نرم افزار های ما برای سالها نشان داد که ما سازنده نرم افزار های مخرب یا malware ها نیستیم اما بدون داشتن شناسه دیجیتالی اپل اجازه قرار گیری اپلیکیشن های ما را در Mac app store را نمی دهد . ما برای سالها بر روی برنامه های خود امضای دیجیتالی خود را داشته ایم پس با این سیاست اپل مشکل نخواهیم داشت . اما ما وقتی این ها را می بینیم دقیقا نمی دانیم قدم بعدی چه خواهد بود . اما یقیقا ما بزودی برای داشتن یک شناسه دیجیتالی اپل اقدام خواهیم کرد . 

 


حتی با انتخاب گزینه اجازه نصب از هرجا٬ شیر کوهی با پرسیدن سوال مجدد٬ می خواهد مطمئن شود که شما می دانید که در حال چه کاری هستند
 
 

در نهایت می توان گفت که Gatekeeper باعث افزایش امنیت خواهد شد و برنامه نویسان نیز با سیاست جدید اپل کنار خواهند آمد . اپل به وضوح نشان داده است که درصدد تامین امنیت بیشتر است . Pual Kafasis در جای دیگری می گوید که زمان به ما خواهد گفت که Gatekeeper به راستی امنیت را افزایش می دهد یا تامین کننده یک توهم امنیتی خواهد بود . پس باید صبر کرد که نتیجه Gatekeeper را دید . در یک جمله پایانی می توان گفت که بزرگ ترین برندگان یک بازی امنیتی ٬کاربران خواهند بود

 • اشتراک گذاری و شبکه های اجتماعی

با افزونه توییتر می توان هر چیزی را در هر کجای مک در توییتر به اشتراک گذاشت
 
 

در این روزها هر کاربر زندگی دیگری در شبکه های اجتماعی دارد و روزانه میلیارد ها مطلب در بین این شبکه های اجتماعی بین میلیون ها کاربر رد و بدل می شود٬ بدون شک توجه به زندگی دیجیتالی کاربران یک برگ برنده برای هر سیستم عاملی خواهد بود. در شیر کوهی توجه خاصی روی اشتراک گذاری و زندگی دیجیتالی افراد در شبکه های اجتماعی شده است٬ تقریبا در همه جای مک می توان مطالب را در توییتر٬ فیس بوک٬ فلیکر و Vimeo به اشتراک گذاشت. البته افزونه فیس بوک از پاییز به مک اضافه خواهد شد. در انواع اپلیکیشن ها دکمه اضافه شده که برگرفته از بخش به اشتراک گذاری ios است٬ با کلیک بر روی این دکمه لیستی ظاهر خواهد شد که این امکان را به کاربر می دهد که مطالب خود را به شبکه های اجتماعی٬ برنامه Imassage و بخش Air drop مک بفرستد . 


با کلیک بر روی دکمه اشتراک در هر کجای مک می توان در کمترین زمان مطالب را به اشتراک گذاشت
 
 

بعد از عرضه افزونه فیس بوک در پاییز٬ کاربران می توانند تمامی اطلاعات دوستان فیس بوک را در اپلیکیشن Contacts ذخیره کنند یا بصورت مستقیم ورودی های قبلی افراد را با اطلاعات جدید فیس بوک آپدیت کنند و حتی با تنظیم گزینه می توان عکس پروفابل فیس بوک را به جای عکس ورودی ها در شماره های contacts قرار داد و با آپدیت هر عکس در فیس بوک٬ عکس ورودی های contacts خود به خود تغییر خواهد کرد و اگر در میان اطلاعات اپلیکیشن contacts فرد یا افرادی حضور داشتند که در لیست دوستان فیس بوک نبودند و عکس پروفایل آنان جایگزین عکس اطلاعات اپلیکیشن contacts نشده بود این امکان وجود دارد که این افراد را مستقیم به اکانت توییتر آنان وصل کرده و عکس پروفایل توییتر جایگزین عکس آنان در اپلیکیشن contacts شود. این بخش از شیر کوهی می تواند برای کاربران شبکه های اجتماعی بسیار خوب و لذت بخش باشد

 • مک٬ یادداشت کن

مک هر چه را که به زبان می آورید تایپ می کند
 
 

یکی از قابلیت های صوتی که در ios فعلا برای آیفون ۴s و نسل سوم آیپد در دسترس است قابلیت Dictation است٬ این قابلیت که در کنار سیری معرفی شد این امکان را به کاربران می دهد که دستورات متنی خود را بصورت صوتی به سیستم عامل اعلام کند و سیستم عامل آنرا تایپ کند. ( در نظر داشته باشید که این قابلیت همان سیری نیست و با آن متفاوت است ). قابلیت در شیر کوهی به مک اضافه شد و در هر کجای مک و در بخشی که مخصوص تایپ است می توان با فعال کردن Dictation با صحبت متن را تایپ کرد. این قابلیت مک در شرایطی منتشر شد که نرم افزار های مشابه ای برای مک ارائه شده که چنین کاری را با دریافت مبلغ ۲۰۰ دلاری انجام می دهد. Dictation در مک و ios بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. این قابلیت صوتی فعلا زبان های انگلیسی با لحجه انگلیسی٬ آمریکایی و استرالیایی و زبان های فرانسوی٬ آلمانی و ژاپنی را ساپورت می کند.

 • راه رفتن شیر کوهی در خواب

تنظیمات Power Nap در بخش Energy Saver
 
 

وقتی که مک به خواب فرو می رود به یک جسم مرده در جهان تبدیل می شود اما وقتی دیوایس های ios به خواب فرو می روند همچنان به کار خود ادامه می دهند٬ ایمیل ها را چک می کنند و با هشدار های مختلف کاربران را آگاه می کنند یا حتی در یک عمل پیشتیبان گیری شرکت می کند و وقتی شما دیوایس ios را از خواب بیدار می کنید کاملا با یک دستگاه بروز شده روبرو خواهید بود. در شیر کوهی این قابلیت ios به مک آمده است و اپل این قابلیت را Power Nap نام گذاری کرده است٬ در این حالت می توان گفت که نه مک خواب است نه بیدار ولی بعد از بیدار کردن آن خواهید فهمید که همه چیز بروز شده است. این قابلیت متاسفانه تنها بر روی مک بوک ایر هایی که از اواسط ۲۰۱۱ به بعد و مک بوک پرو رتینا کار خواهد کرد. با وارد شدن در بخش Energy Saver در تنظیمات مک می توان power nap را فعال کرد. بطور پیش فرش power nap هنگامی که مک به برق متصل است فعال است و هنگامی که از باطری استفاده می شود غیر فعال٬ در هرحال این گزینه پیش فرض است و کاربران می توانند به خواسته خود power nap را تنظیم کنند. در هنگام کار power nap فن و صفحه نمایش نیز خاموش است و تنها حافظه فلش کار خواهد کرد٬ در واقع در هنگام کار Power nap هیچ گاه متوجه کارکرد آن نخواهید بود و همه چیز بی صدا و آرام کار خواهد کرد. در حالت پیش فرض هر یک ساعت یکبار Power nap ایمیل ها را چک می کند٬اطلاعات تقویم و اپلیکیشن Contacts را آپدیت می کند. اطلاعات اپلیکیشن های reminders و notes را سینک می کند٬ اطمینان حاصل می کند تمامی اسناد به iCloud فرستاده شده است و در نهایت عکس های بخش photo stream را نیز آپدیت می کند . 
ویژگی های power nap تنها به این موارد ختم نمی شود٬ شاید یکی از خسته کننده ترین کار ها در مک این بود که ساعت ها صرف تماشای بکاپ گیری تایم ماشین کنیم اما power nap این امکان را می دهد مک را به حالت خواب برده و همه چیز را فراموش کنیم و اجازه دهیم power nap خود این وظیفه را به عهده بگیرد و یا اگر نگران وقت مصرف شده برای انتظار دانلود یک نرم افزار یا آپدیت های مک هستیم می توانیم آنرا به power nap بسپاریم٬ زمانی که مک به خواب می رود power nap تمامی این مسئولیت را به عهده می گیرد و زمانی که مک دوباره روشن شود همه چیز آماده کار خواهد بود. 
شاید بتوان به عنوان آخرین ویژگی خاص power nap گفت که این سیستم هوشمند حتی با برنامه های مختلف که توسط برنامه نویسان مختلف نوشته شده است هم کار میکند و واقعا به این شکل نخواهد بود که تنها با یکسری نرم افزار اشاره شده توسط اپل کار کند. شاید بتوان گفت که power nap نسل جدیدی از قابلیت هوش مصنوعی سیستم عامل هاست که تعامل بهتری با خواسته های کاربران دارد .

 

 • ارسال تصاویر با AirPlay mirroring

تصاویر تمامی بخش های مک شما به Apple tv فرستاده می شود
 
 

AirPlay mirroring مانند برخی دیگر از قابلیت ها٬ از ios به مک آومده است. اپل با معرفی ios 5 امکاناتی برای دیوایس های ios ایجاد کرد که به کاربران اجازه ارسال تصاویر از همه جای و همه حالت سیستم عامل به Apple TV و دیگر دستگاه های گیرنده تصویر می داد و در نهایت تصویر ارسالی سر از HD TV ها در می آورد. تا پیش از این در مک تنها امکان ارسال تصاویر ویدویی یا فایل های صوتی آیتونر به Apple tv بود اما در شیر کوهی به مانند ios ٬ این امکان در همه جای سیستم عامل در دسترس کاربران است و دارندگان شیر کوهی می توانند با اتصال به Apple TV تمامی بخش های مک خود خود را در همه حالت و وضعیتی در HD TV ها به نمایش در آورند. البته AirPlay mirroring تنها برای دیوایس های مک سری ۲۰۱۱ به بعد در دسترس خواهد بود و همچنین تنها امکان ارسال تصاویر بر روی نسل دوم و سوم Apple tv ( نسل سیاه رنگ ) امکان پذیر است. برای ارسال تصاویر به Apple tv از گزینه AirPlay mirroring در menu bar استفاده می شود و پس از انتخاب Apple tv تصاویر فرستاده خواهد شد و سایز تصاویر ارسالی بصورت اختیاری توسط کاربران تعین می شود. 
قابلیت AirPlay mirroring و راحتی و کیفیت عملکرد آن بدون شک قابلیتی خواهد بود که مک را بیش از پیش در محیط های اداری وارد خواهد کرد.

 

 • سافاری٬ گامی بسوی جلو

با وارد کردن کلمه ای برای سرچ٬ بطور مثال آیفون٬ سافاری در سه بخش مجزا٬ سه روش جستجو به کاربران ارائه می کند
 
 

زمانی که نخستین نسخه آزمایشی شیر کوهی در فوریه ۲۰۱۲ در دسترس برنامه نویسان قرار گرفت٬ تغییر بزرگی در سافاری بوجود نیامده بود. اما با ارائه نسخه های فاینال شیر کوهی٬ سافاری با مجموعه بزرگی از تغییرات در دسترس کاربران قرار گرفته است. برخی از این تغییرات٬ این مرورگر را به یک مرورگر بسیار کارآمد تبدیل کرده است. تغییرات بنیادی در پیکربندی جستجو در موتور های جستجوگر و آدرس بار شاید مهمترین تغییر سافاری باشد. بخش جستجو در موتورهای جستجو گر که بصورت یک بخش جدا در سافاری ارائه می شد در نسخه ششم حذف شده است و تمام عملیات در آدرس بار انجام خواهد شد. در آدرس بار هم می توان بصورت مستقیم آدرس سایت ها را وارد کرد و هم به عنوان بخش جستجو در موتور های جستجوگر از آن استفاده کرد. اگر در سافاری نسل شش در آدرس بار٬ آدرس یک سایت وارد شود مطابق معمول سایت باز شده اما اگر بطور مثال به عنوان جستجو نام آیفون را آدرس بار سافاری تایپ کرده٬ سه قسمت پیشنهادی به کاربران ارائه می شود٬ بخش اول نشان دهنده سرچ نام آیفون را در گوگل است که در کنار آن٬ کالمات مرتبط با سرچ شما نیز توسط گوگل پیشنهاد می شد٬ در بخش دوم در bookmark ها و History سافاری جستجو انجام می شود و بخش سوم این کلمه را به عنوان آدرس یک سایت شناسایی کرده و سعی در بازکردن آن می کند. این قابلیت که به آسان تر شدن جستجو در اینترنت کمک می کند بسیار مفید می تواند باشد. 

 


تب iCloud صفحات باز شده در دیوایس های مختلف کاربران را در لیستی ارائه می کند
 
 

سافاری نیز مانند دیگر بخش های شیر کوهی تحت تاثیر پیشرفت iCloud قرار گرفته است٬ در نسل ششم سافاری ویژگی iCloud tabs یکی دیگر از ویژگی های خاص این نسخه از سافاری است. iCloud tabs به کاربران اجازه می دهد که به لیست کاملی از وب سایت هایی که در دیگر دیوایس های آنان در حال بارگذاری است دسترسی داشته باشند. منظور از دیگر دیوایس ها می تواند یک مک دیگر باشد یا دیوایس هایی که دارای ios 6 می باشند که البته برای ارائه نسخه فالینال ios 6 باید تا پاییز صبر کرد. بنابراین تا زمان عرضه ios 6 باید گفت که این قابلیت سافاری تقریبا کاربردی است.
ویژگی دیگر سافاری مربوط به بخش تب هاست٬ در زمانی که بیش از یک تب در سافاری باز است با pinch کردن انگشت ها در تراک پد صفحات در سافاری به شکل زیبایی کوچک شده و تمام تب ها در کنار هم در صفحه قرار می گیرند و با کشیدن دو انگشت به چپ یا راست ٬ تب ها جابه جا می شوند٬ در این حالت می توان تمامی تب ها را با چپ و راست کردن انگشت ها دید و جالب آنکه تصاویر هر تب کاملا بصورت زنده خواهد بود٬ این قابلیت کاملا نمای زیبایی دارد ولی باید گفت که چندان کاربردی نیست و در موارد بسیار کمی کاربران برای عوض کردن تب ها٬ حالت ساده و کلاسیک آن را با این قابلیت گرافیکی زیبا عوض می کنند. در هر صورت گذشت زمان نشان خواهد داد که این قابلیت چقدر کاربردی خواهد بود.


سیستم تب بندی جدید سافاری٬ بسیار زیبا است اما این تغییر چقدر کاربردی است؟
 
 

همانطور که قبلا اشاره شد دکمه اشتراک گذاری در تولبار سافاری اضافه شده است و گزینه Reader نیز به سمت راست آدرس بار انتقال داده شده است، این گزینه هنگامی که سایت کاملا بارگزاری شد به رنگ آبی تغییر رنگ داده و آماده استفاده می باشد، بخش Reading List نیز قابلیت جدید خواندن آفلاین را ارائه کرده است که به کاربران اجازه می دهد مطالب انتخاب کرده در این بخش ها حتی زمانی که به اینترنت دسترسی ندارند نیز بخوانند.

اپل به مانند تمام شرکت های سازنده مرورگر ادعا کرده است که در جاوا اسکریپت این مرورگر سریع تر نتایج را بدست آورده است اما در بنچ مارک های sunspider در مک بوک ١٣ اینچی فرق چندانی بین سافاری، کروم و فایرفاکس نبود و حتی می توان گفت فایرفاکس تا حد کمی سریع تر عمل کرده است.

اما در نهایت باید گفت که اپل در نسل ششم سافاری علاوه تغییرات زیبایی که طراحی این مرورگر کرده است، امکانات بسیار خوب و کاربردی ارائه کرده است که باعث می شود به واسطه همین تغییرات سافاری به مانند همیشه انتخاب نخست کاربران مک باشد

 • اپلیکیشن Mail با تغییرات کوچک

اپلیکیشن Mail در اپل تا قبل از ارائه مک شیر به واسطه گرفتن آپدیت های محدود و امکانات کم طرفداران زیادی نداشت، اما بعد از قابلیت های جدید که در مک شیر در اپلیکیشن Mail اضافه شد باعث فروغ دوباره آن شد، در شیر کوهی به نظر اپل به جای اضافه کردن انبوهی از امکانات جدید، سعی در پیشرفت قابلیت های گذشته خود داشته است. بنابراین می توان گفت که اپلیکیشن Mail در مک شیر کوهی آپدیت قابل توجهی نداشته است. در این نسخه به واسطه سیستم جدید اطلاع رسانی در مک شیر کوهی، قابلیت ساپورت بخش Notification Center به Mail اضافه شده است اما شاید بزرگ ترین تغییر را بتوان در یک کلمه خلاصه کرد، VIP

بله به مانند آن چیزی که در ios 6 شاهد آن خواهیم بود قابلیت vip به اپلیکیشن Mail نیز اضافه شده است. همه کاربران دوست دارند که سیستم جدید اطلاع رسانی مک آنان را از ایمیل های جدیدشان مطلع کنند اما هرکاربر همیشه مجموعه بزرگی از ایمیل های بی مورد دریافت می کند که باعث هشدار های زیادی در بخش اطلاع رسانی می شود، نقش بخش VIP در این حل مشکل نمایان خواهد شد، کاربران می توانند از اپلیکیشن مک بخواهند که تنها ایمیل های افرادی را به سیستم اطلاع رسانی جهت هشدار به کاربر بفرستد که در جزوی از افراد VIP باشد یا در افراد درون لیست اپلیکیشن Contacts باشد، بنابراین با سیستم VIP کاربران سیستم اطلاع رسانی اپلیکیشن Mail را هدف مند تر می کنند. برای اضافه کردن اشخاص به VIP تنها کافی است که در ایمیل هایی که آنان برای شما فرستاده اند وارد شوید و بروی روی ستاره ای که در کنار آدرس ایمیل آنان قرار دارد کلیک نمایید٬ این تنها کاری است که باید کنید. با این کار این شخص حالا برای شما بسیار مهم تر قبل است و حال دیگر در لیست VIP شما قرار دارد و تنها لازم است که در تنظیمات Mail مشخص کنید که فقط ایمیل افراد لیست ٰVIP برای هشدار به سیستم اطلاع رسانی فرستاده شود.
اگر چه که اپلیکیشن های جذابی مانند اسپارو می توانند جایگزینی برای اپلیکیشن میل مک باشد ولی قابلیت وی ای پی به نظر من می توان سنگینی کفه ترازو را دوباره به سمت اپلیکیشن میل شیر کوهی برگرداند.

 • قابلیت ها و استراتژی جدید – سخن آخر

بزرگترین روایت شیر کوهی شاید بیش از قابلیت های خاص این سیستم عامل باشد، شاید استراتژی اپل در از خود گذشتگی خود در چرخه سیستم عامل های مک و ios اصلی ترین بخش روایت این داستان باشد. در سال گذشته و عرضه مک شیر قابلیت های بسیاری از ios به مک اضافه شد و این روند در مک شیر کوهی کمی کمتر از نسخه شیر ادامه داشت اما نکته قابل توجه این است که حالا نوبت به مک رسیده که برخی از قابلیت های خود را به ios بدهد، در واقع انبوهی از قابلیت های ریز و درشت شیر کوهی با اندکی تغییر بسوی ios 6 در حرکت هستند که خود را در پاییز امسال نشان دهدند، در واقع اپل به سمتی در حال حرکت است که که هر دو سیستم عامل خود را کاملا یکپارچه یا شاید به یک سیستم عامل در آینده تبدیل کند و حتی اگر دقیقا چنین منظوری نداشته باشد٬ به سوی نزدیک کردن هر چه بیشتر این دو سیستم عامل در حال حرکت است. به نظر من٬ اپل به مانند مایکروسافت می دانند که روزی تبلت ها آنقدر قدرتمند خواهند شد که توانایی اجرای یک سیستم عامل حرفه ای را دارد٬ در یک سوی ماجرا مایکروسافت با یک حرکت ناگهانی سیستم عامل دسکتاپ و تبلت را کاملا یکپارچه کرد و عملا دیگر فرقی میان آنها نیست٬ این حرکت مایکروسافت اگرچه شجاعانه بود اما ریسک های زیادی دارد و عملا هنوز توسط عموم کاربران تست و تایید نشده است اما اپل برخلاف مایکروسافت در مراحل زیادی قابلیت های را در یک چرخه بین مک و ios در حال گردش قرار داده و تمامی این قابلیت ها و رابط کاربری بارها و بارها توسط کاربران تست می شود و احتمالا در سال های آینده اپل به رابط کاربری و قابلیت هایی می رسد که کاملا مک و ios را در کنار هم قرار می دهد شاید آنقدر نزدیک که به مانند ویندوز ۸ هم برای لپ تاپ ها باشد هم تبلت ها و اسمارت فون ها. در کنار این ایده٬ iCloud روز به روز در حال پیشرفت است و این سیستم ابری علاوه بر سیستم عامل ها٬ روز به روز دیوایس های اپل را به یکدیگر نزدیک تر می کند. در نهایت باید صبر کرد و آینده ios و مک در کنار یکدیگر را دید. 
در انتها اجازه دهید اندکی در مورد پایداری صحبت کنیم . بطور کلی ارتقا هر سیستم عامل با یک گام به سمت جلو در زمینه ویژگی ها و یک گام به سمت عقب در زمینه پایداری همراه است٬ اما در تست هایی که در هفته گذشته در نسخه شیر کوهی انجام دادیم اگر چه با کرش هایی در چند برنامه روبرو شدیم٬ اما می توانیم نمره قبولی را به پایداری در شیر کوهی دهیم٬ تقریبا تمامی باگ های اصلی این سیستم عامل در پنج ماه گذشته در طی ارائه نسخه آزمایشی برطرف شده اند و با اطمینان می توانیم بگویم که بخاطر سوئیچ از OS X Lion به OS X Mountain Lion پشیمان نیستم.
پس می توانم شما را به زندگی در کنار شیر کوهی دعوت کنم

 

 

تاپیک های مرتبط با این بررسی

دانلود Mac os x Mountain Lion

آموزش نصب Mountain Lion برای هکینتاش 

تاپیک های مشابه برای نسخه های قبلی مک 

بررسی تخصصی Snow Leopard

بررسی تخصصی Mac os x lion

برچسب ها:

دیدگاه ها ۸

 1. me

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱:۰۷ ب٫ظ

  سلام
  من نه طرفدار ویندوزم نه مک نه لینوکس
  ولی به جرات می گم که
  مک هیچگاه نخواهد توانست از ویندوز پیشی بگیرد
  هیچگاه
  راحتی و امکانات کار در ویندوز و ساپرتش از
  نرم افزارها و سخت افزارها بی نظیره

  • i-Phone.ir Team

   ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱:۱۲ ب٫ظ

   بعید هست که بشه دنیای سیستم عامل ها رو به مانند یک مسابقه فرمول یک تصور کرد که کی از کی پیشی می گیره یا کی از کی عقبه
   هر سیستم عامل ویژگی ها و برتری های خودشو داره و مک حداقل ثابت کرد که نه تنها توانایی نگه داشتن کاربر های فعلیشو داره بلکه هر روز بیشتر از روز قبل برای بقیه کاربران جذاب تر میشه
   و این سیستم عامل و لپ تاپ های اپل سالهاست که پشت سر هم برنده جایزه رضایت مندی مشتریان می شوند

 2. علی رضا

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۶:۰۸ ب٫ظ

  ببخشید شما به نویسنده جدید احتیاج ندارید ؟

  • i-Phone.ir Team

   ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۶:۲۲ ب٫ظ

   خیر فعلا تیم تحریریه سایت تکمیل هست. اگر نیاز شد فراخوان مربوطه زده خواهد شد

 3. مهرداد

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۰۹ ب٫ظ

  مقاله بسیار خوبی بود خسته نباشید
  ولی چه اصراری به استفاده از کلمه شیر کوهی به جای مانتن لاین وجود داره ؟ مگه کسی به سیستم عامل ویندوز میگه سیستم عامل پنجره ها ؟!
  بخدا هیچ کجای دنیا در مورد هیچ برند یا محصولی اسم رو ترجمه نمی کنن
  اگه اینطور باشه به کمپانی اپل هم باید بگیم کمپانی سیب !!!

  • i-Phone.ir Team

   ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ۸:۴۴ ق٫ظ

   بله درسته ولی نه همیشه
   بطور مشخص در مورد سیستم عامل مک٬ اپل مانور زیادی روی اسم گربه سانان میده و شاید بیش از یک اسم است و به یک نماد تبدیل شده
   شاید به همین دلیل هم هست که در نسخه مک یک والپیپر خاص از بطور مثال برای شیر یا پلنگ برفی قرار میگره
   و اینگه یک اسم یک محصول نباید ترجمه بشه یک قانون نیست و در جایی به عنوان یک قانون نیومده

 4. amin

  ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ۳:۱۰ ق٫ظ

  سلام . ممنون بابت توضیحات کامل.
  فقط ، نمی دونم چرا روح قالب بر سایت قهرمان سازیست؟ من بسیاری از محصولات اپل رو دارم و خیلی هم ازشون راضیم. ولی مخاطب شما نیازمند تحلیل واقعگرایانه و بدور از تعصبات شخصی است. شما باید به راحتی قادر باشید اولا نقاط ضعف احتمالی محصولات اپل را هم نمایش دهید و ثانیا از اغراق بپرهیزید .
  به ویژه ما ایرانی های از اسطوره سازی خسته ایم.
  تحلیل شما به گونه ای نوشته شده که اگر کمپانی اپل فلان سیاست رو پیش بگیره نهایت هوشمندی بوده، ولی اگه همون سیاست رو شرکت دیگری پیش میگرفت در ضعفش رساله ها مینوشتید.

  • i-Phone.ir Team

   ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ۸:۵۰ ق٫ظ

   اتفاقا در این تحلیل از اغراق پردازی کاملا خودداری شده
   و در خیلی جاها ضعف رو عدم کاربردی بودن قابلیت رو هم ذکر شده٬ مثل قابلیت جدید تب های سافاری که دقیقا در زیر عکس نوشته شده که این قابلیت زیبا است اما آیا واقعا کاربردی هست؟
   و در عمل هم شیرکوهی کمترین مشکلات یا باگ نرم افزاری رو داره و تمامی قابلیت ها بخوبی کار می کنند٬ شاید نتوان به این محصول ۱۹ دلاری بیش از این خرده گرفت

   و اما در بخشی که گفتم سیاست اپل در آینده موفق هست مطمئنن جزئی از بررسی سیستم عامل نبود و پیش بینی وضع آینده بود که تا حد زیادی به نظر نویسنده برمیگرده

دیدگاه خود را ارسال کنید.