نکات برجسته در مصاحبه نیویوکر با جاناتان ایو، نابغه پشت طراحی های اپل

جاناتان ایو مدیر بخش طراحی شرکت اپل که همواره به عنوان مرموز ترین فرد در این شرکت شناخته می شود، برای دومین بار دو در یک سال گذشته زیر ذره بین مجلات معتبر برای مصاحبه قرار گرفته است، جانی که بسیاری او را با استعداد ترین طراح زنده دنیا می دانند سال گذشته مصاحبه کاملی با تایم انجام داد که ما آن را در این بخش پوشش داده ایم، و امسال نیز، اپل درهایش را بر روی خبرنگار مجله نیویوکر باز کرد که صحبت دیگری با جانی مرموز با آن لحجه بریتانیایی فوق العادش داشته باشد.
سایت نیویوکر متن کامل مصاحبه با جاناتان ایو را در سایت این مجله به صورت کامل قرار داده اما در اینجا به بازگویی نکات مهم و شاید جالب این گفتگو خواخیم پرداخت .


جانی و جنگ ستارگان 

شاید این هم برای کاربران اپل و هم طرفداران مجموعه جنگ ستارگان جالب باشد که بدانیم که جانی چهره اصلی پشت طراحی شمشیر نورانی جدید مجموعه جنگ ستارگان که به نام lightsaber شناخته می شود است. ظاهرا J.J. Abrams کارگردان مجموعه جدید جنگ ستارگان و تیمش در حال طراحی نمونه های از ظاهر جدید شمشیر نورانی جنگ ستارگان بودند که جانی یک طرح کامل مشخص به آنان ارائه کرد. که در نهایت طرح جانی به عنوان نمونه نهایی انتخاب شد. طرح جدید شمشیر نورانی جنگ ستارگان از یک طرف نمایی جدید به این فیلم داده است و از طرفی دیگر با اعتراض طرفداران قدیمی این مجموعه روبرو شده است زیرا آنان به همان طرح قدیمی عشق می ورزیدن.
در حال حاضر مشخص نیست که شمشیر طراحی شده توسط جانی تا چه حد کشنده است و باید تا انتشار نسخه جدید جنگ ستارگان در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ صبر کرد.


جانی ایو و علاقه اش به اتومبیل

در صحبت های جانی مشخص شد که او، تیمش و همچنین همکار جدید و البته دوست قدیمی اش Marc Newson علاقه زیادی به اتومبیل ها دارند. اما از طرفی طراحی ظاهری اکثر اتومبیل ها را نمی پسنند. جانی می گوید که اتومبیل هایی با طراحی شکه کننده در خیابان ها هستند. او به طور مشخص به کمپانی خاصی اشاره نکرد اما در میان صحبت ها مشخص شد که او از طراحی اتومبیل های شرکت تویوتا متنفر است.
اتومبیل شخصی جانی یک استون مارتین DB4 است ولی در حال حاضر او سوار بر یک بنتلی Mulsanne است. جانی می گوید که بسیار بنتلی را دوست دارد بخاطراینکه طراحی منحصر به فردی دارد.

بیوگرافی استیو جابز
جانی می گوید که تنها در بخش های کمی در این بیوگرافی وجود دارد اما همین بخش ها کافی است که او، این کتاب را دوست نداشته باشد. او معتقد است که اظهار نظر ها پیرامون او در کتاب درست نیست و میزان احترام او به این بیوگرافی، از این پایین تر نمی توانست باشد.


برجستگی دوربین آیفون ۶ 

بر کسی پوشیده نیست که برجستگی دوربین در ایفون ۶ به زیبایی این مدل لطمه زیادی است، بنابراین عجیب نیست که جانی نیز از وجود این برجستگی راضی نباشد. او می گوید این میزان برجستگی، بهینه ترین حالتی بود که می توانستیم برای این دوربین انجام دهیم اما بله …

یک آیفون ۴ بزرگتر 
به گفته جانی، اپل نخست می خواست که یک گوشی بزرگتر با زبان طراحی ایفون ۴ بسازد اما نتیجه کار چندان مورد توجه نبود و اپل هیچ وقت طراحی چنین مخصولی را ادامه نداد و زبان طراحی به شمایل آیفون ۶ کنونی تغییر کرد.

جاناتان به عینک گوگل اهمیتی نمی دهد ( تیم کوک هم همینطور )‌
جای تعحب نیست که جاناتان ایو و تیم کوک فکر می کنند که ساعت ها مکان بهتری برای نمایش اطلاعات ارتباطی کاربران هستند تا عینک
جانی می گوبد که بعد از دیدن عینک گوگل با خود گفتم که صورت جای مناسبی برای این نیست، تیم کوک نیز عقیده دارد که یک عینک هوشمند یک حرکت هوشمندانه نیست زیرا مردم واقعا نمی خواهند که همیشه آنرا بپوشند زیرا به جای آنکه یک تکنولوژی در پس زمینه باشد، یک وسیله کامل مشخص و زیادی است.
در همین هنگام او به ساعت اپل خود نگاهی می اندازد و می گوید که این یک وسیله زیادی و مضر نیست و سدی میان من شما ایجاد نمی کند.


او یکی از طرفداران سبک طراحی موتو ایکس موتورلا نیست 

جانی می گوید مدلی در بازار وجود دارد که شعار آن ” هر چه را که می خواهید بسازید ” است ( او به مدل موتو ایکس موتورلا اشاره نکرد اما حدس آن چندان سخت نبود ) . جانی گفت در این مدل کاربران می توانند هر رنگی را که بخواهند انتخاب کنند، از نظر من. این یک فرار از مسئولیت طراح این گوشی است که طراحی رنگ این گوشی را به دست خود کاربران می سپارد.

تیم کوک علاقه ای به طراحی محصولات beats ندارد
صحبت از سرویس استریم موسیقی beats همیشه تیم کوک را به وجد می آورد اما تاکنون او بسیار کم پیرامون هدفون های معروف این شرکت صحبت کرده است. جانی می گوید که تیم کوک بر روی سرویس موسیقی این شرکت تمرکز زیادی کرده است و وقتی از او پرسیدند که قرار است از این به بعد جانی محصولات beats را هم طراحی کند یا خیر او گفت به طور مشخص خیر. ما شرکت beats را برای آنچه که هم اکنون است خریداری نکرده ایم، بلکه برای آنچه که می تواند باشد این کار را کرده ایم.

ساعت اپل هنوز تکمیل نشده است
در مورد عمر باطری ساعت اپل، این شرکت قابلیت هایی را در ساعت گنجانده است که صفحه ساعت را تا زمانی که به آن نیاز نداشته باشید خاموش نگاه می دارد اما نتیجه کار هنوز با آنچه که اپل آنرا کاملا بی نقص می داند کمی فاصله دارد. مدل آزمایشی این ساعت در طول سال گذشته در کمپ اپل بر روی دست برخی کاربران مورد تست قرار گرفته بود.

احتمال اضافه شدن متریال های جدیدی به ساعت اپل
جانی به نیویورکر می گوید که برای مردم چندان مهم نیست که از تلفن همراهی استفاده کنند که کاربران دیگری نیز دقیقا از همان مدل با همان ظاهر استفاده می کنند، اما این موضوع در مورد چیزی که می پوشند کمی متفاوت است. مردم دوست ندارند که همه ساعتی به یک شکل داشته باشند، بنابراین ما سعی کردیم که ساعت هایی با جنس بدنه متفاوت مانند فولاد و طلا بسازیم و البته بهمراه دستبند های متنوع. این را نیز باید اضافه کنم که تلاش ما برای ساخت ساعت اپل با متریال های مختلف هنوز به پایان نرسیده است.

حداقل تا چند سال آینده، ساعت اپل به شکل مربعی عرضه خواهد شد. 
پیش از عرضه ساعت اپل، تمامی شایعات مبنی بر انتشار ساعتی با ظاهردایره ای را از سوی اپل حکایت می کرد و این به دلیل آن بود که یک ساعت با ظاهر دایره ای برای ورود به اپل به دنیای مد منطقی تر به نظر می رسید اما پس از معرفی دیدم که ساعت اپل یک چهره مربعی دارید و نه دایره ای. جانی در این مورد می گوید برای انجام دادن کار هایی که ما از یک ساعت هوشمند انتظار دارید، یک چهره دایره ای منطقی به نظر نمی رسد و باعث کاهش کارایی می شود.

ساعت اپل باعث تغییراتی در دکوراسیون فروشگاه های رسمی اپل می شود.
Angela Ahrendts مدیر پیشین برند لوکس Burberry و مدیر فعلی فروشگاه های اپل، با جانی مشغول طراحی دوباره فروشگاه های اپل هستند. جانی در مورد اینکه این تغییرات چقدر بزرگ است صحبتی نکرد اما او بر این عقیده است که برای قرار گیری ساعت های ویژه اپل در این فروشگاه، ایجاد یک تجربه کاملا متقاوت در این فروشگاه ها لازم است. در کنار این موضوع، احتمالا فروشگاه های اپل به ویترین هایی برای نمایش و گاوصندوق هایی برای نگهداری ساعت های طلای اپل در طول شب مجهز می شود. ( برخی از شایعات ادعا می کنند ساعت های طلای اپل با قیمتی در حدود ۴۰۰۰ دلار فروخته خواهند شد )‌

37ade67343b70cab6781006475af80df.png

ساعت اپل، پیش از هر محصول دیگری را باید فرزند جاناتان ایو دانست 
براساس گزارش هایی نخست نگرانی هایی در مورد آغاز به کار یک پروژه پیرامون ساعت در شرکت اپل وجود داشت اما در نهایت جانی ایو توانست مدیران اپل را در سال ۲۰۱۱ برای ساخت یک ساعت هوشمند متقاعد کند. جانی پروژه ساعت هوشمند را در همان سال در کنار پروژه iPhone 4s آغاز کرد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.