آیا سرفیس پرو ۳ ٬ محبوبیت مک بوک ایر را به سوی خود می کشاند؟

“من مطمئنم٬ من مطئنم که سر فیس می تواند جایگزینی برای لپ تاپ ها باشد”
مدیر عامل مایکروسافت٬ ساتیا نادلا

در روز ۲۰ می٬ سرفیس پرو در دستان پانوس پانای٬ مدیر بخش سرفیس مایکروسافت متولد شد. پانوس پانای بعد ار ساتیا پا به میدان گذاشت و در حدود یک ساعت تلاش زیادی کرد که دریایی از خبرنگران که اکثریت آنان مک بوک ایر داشتند٬ را متقاعد کند که سرفیس پرو تبلت بسیار خوبی است٬ تبلتی که براحتی می تواند جای لپ تاپ ها٬ بخصوص مک بوک ایر پر طرفدار را بگیرید. البته نمی توان او را سرزنش کرد٬ او به عنوان مدیر اجرایی بخش سرفیس٬ می بایست دنیای تکنولوژی پیش از سرفیس را به میز محاکمه بکشاند که بتواند تصویر قوی ای از سرفیس در ذهن همگان اجرا کند. او نیز به مانند ساتیا٬ بعد از مدتی صحبت٬ لحظه ای سکوت کرد و گفت :

” من مطمئنم ”

وقتی صحبت از محصولی بین تبلت ها و لپ تاپ ها می شود٬ سرفیس همیشه محصول قابل توجهی بوده است٬ اما مردم همیشه آنرا به آیپد مقایسه می کردند و از خود می پرسیدند که آیا سرفیس نیز به امکان نصب برنامه های تحت تبلت (مثل آیپد)‌نیاز دارد؟ آیا اندازه عجیب و غریب آن برای اجرای ویندوز واقعا موثر هست؟ اما در روز ۲۰ می٬ مایکروسافت٬ کمی پیرامون آیپد و بسیار پیرامون لپ تاپ ها صحبت کرد٬ و شعار مایکروسافت برای سرفیس٬ ” تبلتی که می تواند جای لپ تاپ ها را بگیرد” بود٬ و البته باید گفت٬ لپ تاپی که مایکروسافت در ذهن داشت٬‌چیزی جز یک مک بوک ایر نبود.

وقتی مک بوک ایر در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در دستان استیو جابز فقید رونمایی شد٬ به نظر محصولی از آینده بود٬ در آن روز ها مک بوک کمی کندتر از دیگر کامپیوتر های اپل بود اما از سال ۲۰۱۰ ٬ مک بوک ایر ها کاملا بهتر و سریعتر شدند. از آن روز ها به بعد مک بوک ایر ها به ترکیبی تقریبا ایده آل٬ از عمر باطری٬ سرعت٬ دوام و البته زیبایی برای دسته زیادی از روزنامه نگاران و میلیون ها کاربر شده است٬ و به یک انتخاب پیش فرض تبدیل شده است٬ و شاید به همین دلیل است که مایکروسافت در سال های اخیر به علت عدم نو آوری٬ به یک شرکت تقریبا مرده تبدیل شده است و حال این شرکت سعی در بازپس گیری سهمش از مک بوک ایر دارد.
اما از آن طرف٬ جایگزینی لپ تاپ ها٬ نیاز مند حل مشکلاتی است که لپ تاپ ها با آنها دست به گریبانن٬ حال سوال این است که سرفیس پرو این مشکلات را حل کرده است؟
پانوس پانای دلیل جایگزینی لپ تاپ ها با سرفیس را اول در کیبورد کاوری این تبلت می داند٬ او گفت که این کیبورد بسیار بهتر از نسخه پیشین شده است و حال احساسی بیشتر به مانند کیبورد های سنتی را منتقل می کند و البته تراک پد آن نیز بهتر شده است. در کنار اینها٬ وجود آهن ربای دومی در آن٬ امکان ثبات بیشتر آن را هنگام کار با سرفیس فراهم می کند. نکته بعدی سرفیس٬ پایه آن معرفی شد که حال با داشتن زاویه بیشتر٬ در هر حالتی می تواند حس یک لپ تاپ را منتقل کند.
اما با همه این پیشرفت ها٬ نمی توان به راحتی یک لپ تاپ با سرفیس پرو جدید کار کرد و آنرا برا روی زانو ها گذاشت٬ در واقع شکل فیزیکی سرفیس٬ کمی پیچیده تر از لپ تاپ ها است. شاید باید گفت که مایکروسافت حداقل دو سال دیگر برای طراحی نیاز دارد که بتواند واقعا محصولی بسازد که براحتی یک لپ تاپ بر روی پا بشیند.
صفحه ۱۲ اینچی سرفیس٬ با نسبت تصویر ۳ به ۲ ٬ نقطه دیگری است که اجازه نمی دهد مایکروسافت پا در جای لپ تاپ ها با آن بگذارید و بهتر است مایکروسافت بیشتر در فکر تسخیر بازار آیپد باشد. اما از آن سو٬ این تبلت بسیار بزرگ و سنگین در مقابل آیپد قرار خواهد گرفت٬ تا حدی که حکم یک لپ تاپ را در مقابل آیپد بازی می کند٬ براستی سرفیس پرو دقیقا چه چیزی است؟
در آخر باید گفت که مایکروسافت زمان زیادی را صرف کنار گذاشتن آیپد و مک بوک ایر در کنفرانس کرد و صحبت های زیادی از چگونگی برآورده کردن آن همه چیز در ضخامت کم سرفیس پرو ۳ کرد و حتی به وزن کردن یک مک بوک ایر با یک سرفیس بدون کیبورد نیز رو آورد که نشان دهد مک بوک ایر در حدود ۴۵۰ گرم سنگین تر از یک سرفیس بدون کیبورد است. اما در نهایت صحبت ها به طور کلی پیرامون دو فلسفه می چرخید٬ قضاوت و نیاز ها
مایکروسافت خیلی زود سرفیس پرو را بالاتر از آیپد قرار داد و آنرا مستقیم به جنگ مک بوک ایر فرستاد٬ هدف مایکروسافت نه آیپد و نه شرکت های همکار مایکروسافت در زمینه ساخت لپ تاپ بود و در واقع هدف مایکروسافت کاملا مک بوک ایر بود٫ اما شاید برای رسیدن با جایی که مک بوک ایر است٬ مایکروسافت باید به سطحی از تفکر برسد که اپل در هشت سال گذشته با سری مک بوک ها به آن رسید.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.