روایت برترین تبلت ۲۰۱۳ از نگاه J.D. Power ، اپل یا سامسونگ؟

روایت برترین تبلت ۲۰۱۳ از نگاه J.D. Power ، اپل یا سامسونگ؟

Tablet_satisfaction_rankings_610x304

 

کمپانی معروف J.D. Power هر از چند گاهی با توجه به معیارهایی تخصصی اقدام به بررسی تجهیزات الکترونیکی بویژه گوشی های هوشمند و تبلت ها میکند و با اختصاص دادن امتیازاتی، بهترین برند از محصولات فوق را بر اساس رضایت مشتری معرفی مینماید، در طی سالیان اخیر در حوزه گوشی های هوشمند و تبلت، تاج پادشاهی این کمپانی همواره بر سر اپل درخشیده، تا جاییکه مجدداً آیفون از شرکت اپل در سال ۲۰۱۳ از طرف این کمپانی معرفی گردید.
اولین گزارش این کمپانی در ماه اوریل نشان داد که اپل بالاتر از امازون، ایسوس و سامسونگ هنوز در صدر قرار دارد، اما داستان عجیب رتبه بندی مجدد در روز گذشته کمی متفاوت روایت شده و در گزارشی این کمپانی در روز پنجشنبه، شرکت سامسونگ را برنده برترین تبلت بر اساس رضایت مشتریان در سال ۲۰۱۳ با دو امتیاز بیشتر از اپل، معرفی نمود. اقدامیکه خیلی از افراد و حتی تحلیلگران را به تعجب واداشت، چرا که همه اذعان دارند که میزان رضایت مردم دنیا از آیپد بسیار بیشتر از رقبای دیگر است.
در این گزارش، شرکت سامسونگ با ۲ امتیاز بیشتر یعنی ۸۳۵ از ۱۰۰۰، بالاتر از اپل با امتیاز ۸۳۳ قرار گرفته است، و اگر همینجا توقف کنیم، اکثر تحلیلگران گفته اند که سامسونگ نسبت به گذشته، عملکرد بهتری را بدست نیاورده است، و تنها با کاهش قیمت تبلت های خود توانسته است رتبه بهتری را کسب نماید، و در حقیقت J.D. Power، بخاطر کاهش هزینه،بخاطر کاهش هزینه, سامسونگ را بالاتر از اپل قرار داده است. اما با توجه به تک تک آیتمهای مورد ارزیابی، میبینیم که بجز قیمت تمام شده آیپد، اپل در تمامی موارد، تمام امتیازات را به خود اختصاص داده است. (البته آیتم هزینه یا Cost باز جای تامل دارد، به این دلیل که قرار نیست اپل از مواد اولیه با کیفیت پایین در محصولات خود به جهت کاهش هزینه استفاده نماید.)
با این حال بعد از ۲۴ ساعت، سایت معتبر فورچون با بررسی تک تک آیتمهای تخصصی، کسب رتبه بالاتر سامسونگ را بی منطق، و از کمپانی J.D. Power بابت آن توضیح خواسته است.
همانطور که در تصویر بالا نگاه میکنید، با اینکه سامسونگ در امتیاز کلی، ۲ شماره بالاتر از اپل است اما با نگاه به تک تک آیتمها که شامل: رضایت کل، عملکرد، سهولت استفاده، طراحی فیزیکی، ویژگیهای تبلت و هزینه میباشد. اپل در تمام موارد بجز هزینه، امتیاز کامل را کسب نموده است، در حالیکه سامسونگ در ۵ مورد حداقل یک امتیاز از اپل عقب تر نشان داده میشود. و اینکه فلسفه برتری تبلت های سامسونگ بر چه سنگ بنایی نهاده شده است جای سوال است، تا جاییکه اکثر تحلیلگران و سایت های گزارش دهنده با ارسال درخواست به J.D. Power از این کمپانی توضیحاتی را خواستار شده اند. 
با این حال، زمانی این گزارش عرضه گردیده است که بعد از آن جدیدترین و بهترین تبلت تاریخ اپل یعنی آیپد ایر و همچنین آیپد مینی با صفحه نمایش رتینا وارد بازار گردیده است که تا اکنون تمام توجهات مردم دنیا را به سوی خود جلب نموده است، که در اینجا تعدادی از دیدگاههای بسیار مثبت تحلیلگران را ارایه نمودیم.

 

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.