فاز بعدی جنگ٬ ios 7 در مقابل Google Now

در wwdc 2013 ٬ ios 7 با تمامی حاشیه هایش معرفی شد٬ در این نسخه مکتب طراحی اسکیومورفیسم در اپل برای همیشه به یاد ها سپرده شد و طراحی ساده گرایی یا همان مینیمالیسم معروف جای آن را گرفت. ios 7 جز طراحی ساده گراییش٬ انبوهی از امکانات جذاب را برای کاربران به ارمغان آورد. اما در اینجا به بررسی یکی از آنان می پردازیم که حداقل به نظر می رسد قرار است در جبهه مقابل Google Now بجنگند. بصورت ساده باید گفت که Google Now کارت هایی در اختیار دارد که برای هر روز مشخص آنها برای شما رو می کند٬ در واقع Google now قبل از آنکه بپرسید کارت هایی برای شما آماده می کند که به اطلاعات آن نیاز دارید. اطلاعات این کارت ها شامل اطلاعات ترافیک٬ پرواز ها٬ سهام ها٬ بازی های ورزشی و … هر چیزی که می تواند برای کاربران در آن روز خاص مهم باشد٬ می شود

اگرچه Google Now برای کاربران ios نیز در دسترس است اما٬ اپل سرویسی مشابه برای خود می خواهد٬ سرویسی که بتواند با تمامی منابع و دارایی خود هماهنگ کند. بنابراین باید شما را به بخش Today در Notification center نسخه ios 7 معرفی کنم. اپل بسیار بی سر صدا این بخش را معرفی کرد و احتمالا می دانست که مدت زیادی نخواهد گذشت که کاربران این بخش را کشف خواهند کرد. بخش Today در مرکز اطلاع رسانی ios 7 نیز نقشی مشابه Google Now را بازی می کند و اطلاعات مهم روز را قبل از پرسش کاربران برای آنها آماده می کند. اگر به تنظیمات مربوط Location service در ios 7 سری بزنید گزینه ای به نام Frequent Locations در آنجا خودنمایی می کند٬ با فعال کردن این گزینه٬ ios شروع به جمع آوری اطلاعات می کند که شما بیشتر به چه مکان هایی در طول روز سر می زنید٬ چه چیز هایی جستجو می کنید و اطلاعات دیگری از این قبیل٬ با جمع آوری اینها٬ اپل در بخش Today ٬ اطلاعاتی مانند وضعیت ترافیک ( برای رسیدن به مکان هایی که روزانه سر می زنید )٬ آب و هوا٬ گزارش هایی از رویداد های ثبت شده در تقویم٬ تولد ها و اطلاعات مشابه دیگر را در اختیار شما قرار می دهد. 

البته هنوز دقیقا مشخص نیست اپل از اطلاعات جمع آوری شده چگونه استفاده و تقسیم بندی می کند که آنها را در Today به نمایش بگذارد٬ به طور مثال مشخص نیست اطلاعات ترافیک جمع آوری شده در چه ساعاتی در روز برای کاربران به نمایش گذاشته می شود٬ در ساعاتی کاری یا اداری و یا در ساعات پایانی روز. 
اما آنچه که بعد از تست های نسخه اول بتا ios 7 به دست آمد به نظر ترتیب نمایش اینها به ساعاتی خاصی از روز بستگی دارد. به طور مثال در در پایان شب٬ بخش today اطلاع رسانی جالبی پیرامون یک روز پرکار در فردا با استفاده از رویداد های تقویم می کند. 

در نهایت به نظر می رسد اپل با اکوسیستم غنی خود٬ سعی در ورود به عرصه های جدیدی دارد٬ عرصه هایی که گوگل با استفاده از اطلاعات جمع آوری کرده از موتور جستجویش در آنها پایگاه مطمئنی دارد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.