آمار فروش pc در بدترین شرایط خود بسر میبرد

بازار فروش PC در سه ماهه اول ۲۰۱۳ به ۱۳.۹ درصد کاهش یافت تا با مقایسه با مشابه سال گذشته که حدود ۷.۷ درصد بود تا روند رو به پایین را بیش از انتظار ادامه دهد. شرکت داده های بین المللی که اطلاعات مربوط به PC را در سراسر جهان پیگیری و در مجله های فصلنامه منتشر میکنند، گزارش میدهند از زمانیکه IDC، تحقیقات بازار PC را از سال ۱۹۹۴ آغاز کرده است، این فصلنامه اخیر جزو بدترین شماره ها تا به اکنون بوده است.
IDC علت این این حرکت سراشیبی، که منجر به محو شدن فروش مینی نوت بوک ها را نیز به همراه داشته است، عرضه تبلت ها و گوشی هی هوشمند در سراسر جهان میداند. در حالی که این صنعت در تلاش است، با ارایه صفحات نمایشی لمسی و سیستم های PC خیلی باریک وضعیت خود را در جدول بهبود بخشد، حتی ویندوز ۸ به اندازه کافی در دسترس قرار نگرفت تا بتواند این کاهش شدید بازار PC را که تا به امروز مشاهده نشده است را جبران کند.
Bob O’Donnell معاون ارشد و مدیر امور مشتریان IDC گفت: “متاسفانه در این مرحله،امید داشتیم، ارایه ویندوز ۸ تنها راه, برای تقویت رو به رشد بازار PC باشد، اما به نظر میرسد این حرکت خیلی به کندی صورت میگیرد.”
” در حالیکه برخی از مصرف کنندگان از قابلیتهای جدید لمسی ویندوز ۸ ابراز رضایت نموده اند، اما تغییرات در UI (رابط کاربری)،حذف دکمه محبوب Start و هزینه های مرتبط با قابلیت لمسی برای PC با عث شده است که جذابیت کمتری را نسبت به تبلت های دیگر و سایر دستگاههای ساخته شده توسط رقبا را داشته باشد. مایکروسافت برای حرکت رو به رشد بازار PC تصمیمات سختگیرانه ای را میخواهد داشته باشد، چنانچه قصد داشته باشد به این اوضاع کمک کند.”

gartner_1q13_us_trend

 

اینکه میگویند مکینتاش فروش بیشتری را نسبت به PC دارد یا نه، IDC به نقل از گارتنر گزارش میدهد در حالیکه اپل وضعیت بهتری را نسبت به دیگر شرکتها مثل: اچ پی، دل، ایسر دارد، این شرکت کوپرتینو، خود به تنهایی تمام مراحل بسته بندی و عرضه را برای محصولات رومیزی و نوت بوکهایش را بر عهده دارد، و بر اساس یادداشتها، خود آیپد به خوبی آمار فروش را ارتقا میبخشد. با این حال، گروه تحقیقاتی رقیب، یعنی گارتنر، رشد ۷ درصدی برای کامپیوترهای مک را در سه ماه اول سال ۲۰۱۳ نشان میدهد، و این درصد برای اپل، بد به نظر نمیرسد.
Lenovo با توجه به استراتژیهای خاص خود نسبت به فروش رایانه های شخصی. با رشد تقریبی وضعیت خود را معلوم کرده است.
بیشترین کاهش بازار را میتوان در ایالات متحده، اروپا، آسیا بوده و تنها در ژاپن با رشد اندک،توانسته است به تقاضاهای ضعیف پاسخ دهد.
خیلی واضح است انچه را که استیو جابز قبلا با عنوان “جهان بعد از PC” یاد کرده بود، این اعداد و ارقام، آن را تایید میکنند. در حال حاضر، به نظر میرسد، اپل، با بهترین گوشی های هوشمند و تبلت های محاسباتی خود را با این شرایط و انچه که در آینده اتفاق خواهد افتاد، وفق داده است، در سمت دیگر، گوگل، به عنوان یک ادامه دهنده بازار سنتی PC در حال دست و پا زدن است و مصرف کنندگان را متقاعد میکند که PCها هنوز دستگاههایی باارزش هستند.

منبع گزارش:

برچسب ها:

دیدگاه ها ۰

دیدگاه خود را ارسال کنید.