iOS 7 و مرگ اسکیومورفیسم

اپل بر طبق روال هر ساله خود٬ نسل جدید ios را در اواسط سال 2013 معرفی خواهد کرد٬ امسال نوبت ios 7 است و بنابر شرایط کنونی اپل و جایگاه ios ٬ همگان انتظار یک تغییر بنیادی را در این نسخه جدید دارند. این تغییر بنیادی باید هم در ظاهر و هم در امکانات این سیستم عامل خود را نشان دهد که بتواند منتقدان را راضی کند. تاکنون خبر یا شایعه ای پیرامون امکانات ios 7 منتشر نشده است بنابراین بهتر است کمی پیرامون ظاهر و رایط کاربری ios 7 صحبت و پیش بینی کنیم. مدتی پیش در جریال مقاله ” آیتونز ۱۱ دریچه ای به آینده طراحی نرم افزار های اپل ” ادعا کردیم که بنا بر سابقه اپل٬ این شرکت پیش از یک تغییر ظاهری بزرگ در سطح سیستم عامل٬ نخست اهداف ظاهری خود را در سطح برنامه ها پیاده می کند و پس از دریافت پاسخ مثبت منتقدین به طرح ها٬ آنها را در سطح سیستم عامل پیاده سازی می کند. اگر این فرض یا ادعا درست بدانیم٬ هم اکنون می توانیم حدس بزنیم که ظاهر کلی ios 7 چه شکل خواهد بود. در مقاله پیش رو٬ به آنچه که پیرامون تغییرات ظاهری ios 7 است٬ خواهیم پرداخت. 

b2b38cf2aec4b7ec9b4f13a2a3341fadcached

پایان اسکیومورفیسم

مدت هاست وقتی صحبت از سبک اسکیومورفیسم می شود٬ نام اپل بر ذهن ها تداعی می شود٬ اسکیومورفیسم سبکی است که از بر پایه آن٬ طراحی ظاهر اجسام در دنیای واقعی در دنیای دیجیتالی نیز حفظ می شود. اگر منظورم را متوجه نشدید کافی است نگاهی به طراحی کتابخانه چوبی و تم کتاب واقعی در نرم افزار iBooks ٬ ظاهر چرم های دوخته شده در Calender و Find my friends, ظاهر کاغذ واقعی در نرم افزار Notes یا دستگاه پخش قدیمی در نرم افزار Podcast بیاندازید٬ در واقع در طول سالیان گذشته وجود دو پیرو این سبک٬ در رده های بالای شرکت اپل باعث شد که سبک اسکیومورفیسم در تک تک سلول های سیستم عامل ios نفوذ کند٬ استیو جابز فقید و شاگرد با وفایش اسکات فورستال پیرو سبک اسکیومورفیسم بودند و در هر کجا که می توانستند٬ آثاری از این سبک بر جای می گذاشتند. طراحی های اسکیومورفیسم در iOS بدون شک طرفداران بیشماری دارد اما در آن طرف قضیه منتقدین بسیاری نیز در صف هستند که شاید مهمترین منتقد این سبک٬ طراح برجسته سخت افزار های اپل جاناتان ایو است. جاناتان ایو مخالف سرسخت این سبک طراحی است و حتی در جا هایی از واژه تنفر جاناتان ایو از سبک اسکیومورفیسم استفاده کرده اند. 
بدون شک باید گفت که در شش نسل گذشته ios ٬ مبنا طراحی ios سبک اسکیومورفیسم بوده است اما هم اکنون شرایط کمی تغییر کرده است٬ استیو جابز فقید دیگر در دنیا نیست که از طرح های اسکیومورفیسم دفاع کند و اسکات فورستال هم دیگر جزئی از تیم اپل نیست و وقتی بگوییم که طراحی ios به دست کسی افتاده است که از اسکیومورفیسم متنفر است٬ موضوع را کاملا رسانده ایم. پس از اخراج اسکات از اپل٬ تیم کوک در مصاحبه ای با Newsweek گفت :

من فکر می کنم جانتان ایو بهترین سلیقه را در بین افراد روی زمین دارد٬ چهره یک سخت افزار٬ نرم افزار آن است پس چه بهتر است که وقتی جانتان کار فوق العاده در طراحی سخت افزار آن کرده است٬ پس مسئولیت چهره (*نرم افزار ) آنرا نیز به عهده بگیرید. 

بنابراین باید گفت که جاناتان ایو که اسکیومورفیسم متنفر است طراح جدید نرم افزار و چهره دیوایس های مبتنی بر ios است٬ بنابراین زمان آن رسیده است که با سبک اسکیومورفیسم خداحافظی کنیم و در انتظار طراحی های مدرن جاناتان باشیم.

iOS آلمینیومی 

به روزهای قبل از انتشار ios 6 برگردیم٬ در آن روزها شایعات جدی ای مبنی بر تغییراتی در طراحی ios منتشر شد٬ این شایعات که شامل اسکرین شات هایی می شدند نشان می داد که ios به سمت یک طرح آلمینیومی در حرکت است٬ طرحی که مشابه برخی از طرح های اپل در دو سال گذشته برای مک بود٬ اما بعد از انتشار ios 6 هیچ تغییری در طراحی اتفاق نیافتاد. اگر نخواهیم به درستی شایعات با اسکرین شات ها شک کنیم٬ حداقل می توانیم بگویم طرح ios آلمینیومی در آخرین روزها توسط اپل رد شد و ios با ظاهر همیشگی اش منتشر شد. اما اگر فرضیه اول این مقاله را دوباره مطرح کنیم که اپل قبل از یک تغییر بزرگ در سطح سیستم عامل٬ آن را بر روی یک نرم افزار تست می کند و پس از موفقیت آن٬ در اندازه های بزرگتر ( سیستم عامل ) آنرا گسترش می دهد٬ بنابراین باید در ios 6 دنبال نشانه های طرح های آینده بگردیم٬ یافتن این نشانه ها در ios 6 زیاد کار سختی نیست٬ اپل دو نرم افزار Maps و iPhoto را با طراحی کاملا متفاوت نسبت به دیگر طرح های ios منتشر کرد. در حالی که نرم افزار هایی مثل Find my friends یا Reminder از با بهره گیری از سبک اسکیومورفیسم دارای طرح هایی مثل یک چرم دوخته شده است٬ نرم افزار Maps و iPhoto کاملا از سبک دیگری بهره می برند٬ یک سبک مدرن که به نظر مورد علاقه جاناتان ایو است. در کنار این دو نرم افزار٬ دکمه های شماره گیری در آیفون نیز به رنگ آلمینیومی تغییر شکل داده است٬ یا تمامی این تغییر رنگ ها اتفاقی است؟

با بررسی سابقه اپل متوجه خواهیم شد که هیچ گاه شاهد یک تغییر کامل بر روی رابط های کاربری این شرکت نخواهیم بود٬ اپل به خصوص در مک در ۱۳ سال گذشته٬ تنها به تکامل طرح اولیه پرداخته است و باید بگوییم که در اینکار موفق بوده است٬ با این حساب نباید انتظار داشت وقتی که برای اولین بار ios 7 را میبینیم٬ کاملا با یک محیط جدید روبرو شویم و تنها باید گفت که اپل طرح خود تکامل خواهد داد ٬ بنابراین می توان پیش بینی کرد که ios 7 به مانند اپلیکیشن نقشه ها یا iPhoto با یک طرح آلمینیومی منتشر خواهد شد. 
البته این تنها یک پیش بینی است اما اگر منتظر یک جواب با قاطعیت کامل هستید٬ تنها می توانیم بگوییم که اثری از طرح های سبک اسکیومورفیسم در ios 7 نخواهد بود و با حذف این طرح ها٬ اپل به دنیال جایگزینی باید باشد و در همین نقطه٬ ما فکر می کنیم که احتمال تولد طرح های آلمینیومی بیشتر از باقی طرح ها است. و یک چیز دیگر٬ در طراحی اپلیکیشن نقشه ها میبینیم که به جای استفاده از یک نوار کامل برای دکمه ها در بخش پایینی صفحه٬ اپل تصمیم به جدا سازی دکمه ها کرده است٬ با اینکار علاوه بر زیبایی بیشتر٬ فضای بیشتری به کاربر داده خواهد شد. بنابراین در این مورد نیز فکر می کنیم که در نرم افزار هایی بخصوص سافاری٬ امکان جدا سازی دکمه های زیرین صفحه وجود دارد. 

در ادامه بخش هایی از ios 6 را در مقابل طرح احتمالی آلمینیومی قرار داده ایم که بتوانیم تصویری برای این طرح های فرضی داشته باشیم. 

بخش هایی مثل نرم افزار های Find my friends, iBooks و Game center
به دکمه های تکی در iBooks توجه کنید

و بخش های دیگری مثل Mail, Safari و Setting
به دکمه های تکی در Safari توجه کنید

تمامی این طرح ها جنبه پیش بینی و حدس داشت و باید تا WWDC 13 صبر کرد که با ios 7 آشنا شد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۱

  1. Sajjaad

    ۲ اسفند ۱۳۹۱ ۱۱:۲۷ ب.ظ

    من شخصا مخالف ۱۰۰٪ حذف شدن طرح اسکیومورفیسم هستم و امید وارم این استایل زیبا تکامل پیدا کنه نه اینکه بخواد آلمینیومی بشه ! چون اونجوری بی روح میشه و این روح طراحی و گرافیک محیطی سیستم عامل بوده که یکی از برتری های بزرگ ios به andriod بوده …

دیدگاه خود را ارسال کنید.