نظر استیو وزنیاک درباره اپل!

Slashdot، به مناسب بیستمین سالگرد تاسیس، به سراغ Steve Wozniak، کسی که در زمان تاسیس اپل، همراه Steve Jobs بود و هم اکنون هم مردی، مورد علاقه همه است رفته و سوالات خوانندگان این سایت را از وی پرسیده است. Woz به چند سوال پاسخ داده و نظرش را در مورد اپل بدون استیو جابز بیان کرده است.
با هم بخشی از این پاسخ ها را مرور می کنیم.
– وزنیاک در ارتباط با اپل و کش و قوس های حقوقی این شرکت می گوید:
من همیشه و در همه حال عاشق تکنولوژی هستم. مانند همه کسانی که محصولات اپل را ستایش می کنند، من هم احساسات آمیخته ای دارم. من با ارزش های عظیم تکنولوژی همچون باز بودن و اشتراک گذاری رشد کرده ام. وقتی من dial-a-joke را اداره می کردم، داشتن تلفن و منشی تلفنی شخصی غیرقانونی بود. 
…من آرزو می کنم ای کاش به جای دادگاه های مختلف، اپل و دیگر شرکت ها داشته هایشان را با یکدیگر به اشتراک می گذاشتند. ویژگی های بسیار خوبی در محصولات شرکت های دیگر هست. مانند Palm Swipe برای گرفتن snapshot. من دوست دارم آیفون 5 بهترین باشد، حتی اگر بعضی از امکاناتش قبلا توسط دیگران ایجاد شده باشد. در مقابل اپل می تواند iTunes را به اشتراک بگذارد و به شرکت های دیگر اجازه بدهد در وسعت بخشیدن به iTunes شریک باشند. بعید می دانم بازار هیچ کدام از این شرکت ها تغییر یابد، اما این کار به نفع مشتریان است.
– وزنیاک با شیوه برخورد Apple با رقبا موافق نیست ولی اعتراف می کند اگر فرصتی پیش بیاید به اپل باز خواهد گشت:
من کاری را که در حرفه ای هستم انجام دهم. لذت بردن از تکنولوژی و احساس می کنم با حضور در اپل به بهترین نحو این کار را انجام خواهم داد. جابز امکانات لازم برای اداره و تاثیرگذاری در همه چیز را داشت. اگر بدانم می توانم به اپل کمک کنم، لحظه ای درنگ نخواهم کرد. اپل همیشه در قلب من است.
– سوالی که شاید بسیاری از ما به دنبال جواب آن باشیم، نیز در میان سولاتی بود که از Steve Wozniak پرسیده شد. آیا اپل بدون استیو جابز قادر به ادامه این مسیر پر افتخار هست یا نه؟ او چنین پاسخ داد:
فقط خدا می داند. در آن زمان ما می دانستیم چگونه نمونه های جدید کامپیوترهای اپل را تولید کنیم تا مشتری رضایت داشته باشد. اما تا زمان iMac تقریبا تغییر بنیادین در محصولات اپل نداشتیم. فقط باید مراقب بود که اپل دوباره به همان زمان باز نگردد؛ حضور یا عدم حضور جابز هم تغییری در این مسئله ایجاد نمی کند.
– اپل از سیستم عامل متن بسته برای iDeviceها استفاده می کند و سیاستی موسوم به باغ حفاظت شده دارد. وقتی از وزنیاک در این ارتباط سوال شد، او اعتراف کرد که دوست دارد از جامعه جیلبریک دفاع کند، چرا که به یاد دوران جوانی خودش می افتد:
بعضی می گویند آیفون های اپل متن بسته هستند. ولی من نظر دیگری دارم. می توانید هر اپلیکشنی که دوست داشته باشید، برای آیفون خلق کنید. فقط نمی توانید آن را در اختیار افرادی که از App Store استفاده نمی کنند، بگذارید. به همین دلیل من از جامعه جیلبریک دفاع می کنم. خیلی از برنامه نویسان فعال در این زمینه مرا به یاد دوران جوانی خودم و استیو جابز می اندازد. این که از کجا شروع کردیم و در نهایت اپل از میان ایده های ما متولد شد.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۴

 1. Saeed

  ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ۱۲:۲۴ ق.ظ

  این وزنیاک آدم بزرگی نیست که همه دربارش مطلب مینویسن
  اگه ذهن بازی داشت الان مثل استیو بود نه مدیر یه شرک معمولی

  • milad

   ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ۱۱:۰۲ ق.ظ

   doste aziz harchi ham nabashe alan be gole shoma modire ye sherkate mamuli hast .. behtare ke in vasat yek negahi ham be khodemun bendazim . ma kojayim va on kojast .
   harchi bashe ye zamani ba S.J boode va be onvane yek farde khalagh rosh hesab mikardan . enghadr sari ba khak yeksanesh nakonim behtare .

 2. امیر

  ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ۶:۵۴ ب.ظ

  خدا رو شکر که الان تو اپل نیست وگر نه ان رو ایفون اندروید میذاشتن!!!
  من که اصلاً از این وزنیاک خوشم نمیاد تقریباً ازش متنفرم.

 3. parham.a

  ۱۳ مهر ۱۳۹۱ ۱:۰۷ ق.ظ

  نجات دوباره اپل فقط با بازگشت وزنیاک میسر میشه یه روزی خواهید دید

دیدگاه خود را ارسال کنید.