۸ کار مهم تیم کوک در یک سال مدیریت

امروز سالگرد وداع استیو جابز با مدیریت اپل است. روزی که مدیریت اپل به تیم کوک واگذار شد و استیو جابز سمت خود را به رئیس هیئت مدیره تغییر داد. در این سالروز مهم نگاهی به ۸ کار مهمی که او انجام داده است خواهیم انداخت.

۱. برگزاری مراسم فوت استیو جابز
استیو جابز فردای معرفی آیفون ۴ اس در گذشت. این اتفاق برای آینده تیم کوک بسیار مهم بود. اگر او این مسئله را جدی نمی گرفت احتمالا طرفدارانش کم می شدند. او یک مراسم برای استیو جابز در شهر Cupertino برگزار کرد و در آن سخنرانی بزرگی انجام داد. او در آن روز گفت: “روز درگذشت استیو جابز یکی از غم انگیز ترین روز های زندگیم بود. سال گذشته در چنین روزی کسی به من گفت که وقت تغییر است.”

۲.کنفرانس ها و محصولات جدید
در ۱۲ ماه گذشته شرکت اپل محصولاتی جدید نیز معرفی کرده که هر کدام در نوع خود بی نظیر بوده اند. در این یک سال تیم کوک در ۴ کنفرانس حضور داشته است. کنفرانس معرفی iPhone 4S, کنفرانس مربوط به کتاب و iBooks, کنفرانس معرفی آیپد نسل سوم و کنفرانس WWDC 2012.


۳. قدم زنی با افراد مهم دنیای تکنولوژی
بار ها دیده شده که تیم کوک در حال قدم زدن با افراد مهم دنیای تکنولوژی بوده است. البته گزارش های رسمی موجود نیست و کاربران تیم را مشاهده کرده اند. معمولا این قدم زنی ها در خیابان Sun Valley صورت گرفته است.


۴. Foxconn
سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ سال های مهمی برای کارگاه های چینی Foxconn بوده است. استیو جابز هیچ وقت با foxconn صحبت نکرده بود اما تیم کوک بارها بعد از مدیر شدن از کارخانه های foxconn در چین بازدید کرده و تعداد کارمندان را نیز افزایش داده.


۵. صحبت با رسانه ها
تیم گفته که امسال رازداری در اپل دو برابر بوده است اما این باعث نشد که او در AllThingsD 10 صحبت نکند. او در این ملاقات حضور پیدا کرد و تقریبا به تمامی سوالات پاسخ داد. همچنین در کنفرانس WWDC 2012 او با خبرنگار ها مصاحبه انجام داد.


۶. کار با چین
تنها مشکل تیم در چین مربوط به foxconn نبوده. در یک سال گذشته او برای مشکلات copyright بار ها به چین سفر کرده و با مقامات قضایی چین ملاقات های بسیاری انجام داده.


۷. شکایت از سامسونگ
اپل و سامسونگ در سال گذشته تقریبا هرروز در دادگاه حاضر بوده اند ! Tim Cook و Kwon Oh Hyun بار ها تلاش کردند که با یکدیگر کنار بیایند اما هیچ طرف در این جنگ کوتاه نیامده است و هنوز هم دادگاه ها ادامه دارند.


۸. حکومت آمریکا
در یک سال گذشته قیمت گذاری کتاب های دیجیتال از سوی اپل باعث شد که حکومت آمریکا وارد این بحث بشود. البته اپل اعلام کرد که این کار را برای شرکت های کوچک انجام می دهد تا آن ها بتوانند معروف شوند زیرا آمازون و شرکت های معروف دیگر اجازه این کار را نمی دهند.

برچسب ها:

دیدگاه ها ۴

 1. دارا

  ۴ شهریور ۱۳۹۱ ۷:۳۲ ب.ظ

  سلام!

  برای بخش 2 مخالم چون هم آیفون 4اس و هم آیپد3 چیز خاصی نبودن و آیفون 4 و آیپد2 در زمان خودشون که استیو مدیر بود بله واقعا باعث دگرگونی شدن! چنانچه من آیپد3 که خریدم رو فرختم و همون2 رو دوباره خریدم بخاطر مسائل گرمایی و مدت زمان شارج و اینکه 3 حرفی برای گفتن اونقدر نداشت!

  امیدوار هستم برای کنفرانس 22 شهریور تیم کوک باعث خوشحالی همه ما اپلی ها بشه!

  سپاس!

 2. Araz

  ۴ شهریور ۱۳۹۱ ۱۱:۱۲ ب.ظ

  سلام!
  به نظر من تیم کوک واقعا نذاشته تا ما جاى خالى استیو جابز رو احساس کنیم….یه چیز دیگه به نظر من تو این یک سال محصولات فوق العاده اى معرفى شدند فقط با این سیاست جدید اپل مخالفم که محصولات جدیدش رو فقط از نظر فنى آپدیت میکنه مثلا آیفون ۴ و ۴s……

 3. saman

  ۸ شهریور ۱۳۹۱ ۳:۰۷ ق.ظ

  سلام
  عزیزان منم به شخصه کسی به غیر از استیو بزرگو برای این پست نمی تونم قبول کنم ولی اولا که هنوز یک سال نیست که آقای کوک مدیر شدن و اگر به روال آپدیت محصولات اپل توجه کنید فقط دو نسل اول و دوم هستند که تغییر زیادی نسبت به هم دارن و از اون به بعد هر سال سخت افزار و هر دوسال ظاهر عوض میشه و آقای کوک دقیقا وسط این آپدیت هاس!
  دوما اینکه به نظر من بزرگ ترین کار ممکن، یعنی به زمین زدن سامسونگو انجام داده که باعث بسته شدن دهن تمام کساییه که از محصولات سامسونگ و سیستم عامل های اندروید استفاده می کنند!

 4. Abbas

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ ۱:۴۳ ب.ظ

  با سلام
  بالاخره هر چی که باشه ، آقای کوک هم تو همین سیستم اپل رشد کرده و به اینجا رسیده.
  حتما “استیو جابز” فقید هم در ایشون چیز های زیادی دیده دیده بوده که خودشون شخصاً آقای کوک رو به جانشینی معرفی کردن.
  تغییرات و پیشرفت ها هم در اپل ، آرام ولی محکم و موثر بوده. قرار نیست اپل هم مثل سامسونگ و نوکیا ، سالی 100تا گوشی تولید کنه ، که از همه شون ، یدونه گوشی هم بیرون نیاد.
  بهتر ما هم تکنولوژی رو بسپاریم به اهلش و فقط لذتمون رو ببریم.

دیدگاه خود را ارسال کنید.